Select Page

Mac trzyma się dzielnie, raport sprzedaży PC wg Gartnera

Mac trzyma się dzielnie, raport sprzedaży PC wg Gartnera

  • 0
  • 12.04.2018
Jaromir Kopp

Od ponad 5 lat utrzymuje się stały spadek sprzedaży komputerów osobistych. Rozpoczął się tuż po śmierci Steve Jobsa w 2011 roku, a to właśnie Steve zapowiedział erę „Post PC”. Na szczęście Mac trzyma się dzielnie.

Spadek o 1,4%

O tyle zmniejszyła się globalna sprzedaż komputerów, czyli prawie o milion sztuk. Najwięcej ubyło Asusowi, którego w rankingu zdołał wyprzedzić Apple, awansując z 5 na 4 lokatę wśród największych sprzedawców PC. Dużo stracił również Acer. Za to Dell i HP mogą się cieszyć wzrostami większymi niż Apple. Apple zyskał 1,5%.
Mac trzyma się dzielnie, raport sprzedaży PC wg Gartnera

W USA spada bardziej.

Amerykański rynek PCetów skurczył się jeszcze bardziej, bo aż o 2,9%. Na tym tle półprocentowy wzrost Apple nie wydaje się aż tak skromny.
W Europie na wzrost sprzedaży komputerów mają wpływ korporacyjne zakupy związane z wprowadzeniem RODO. Urosło nam o 1,7%. Bardziej na wschód, koniunkturę napędzały zakupy w Rosji, Ukrainie i Kazachstanie. To tych krajów era „Post PC” zawita, jak widać później.
Gartner podał również informację, że średnia cena komputera nadal rośnie.
Źródło: Gartner
Zdjęcie tytułowe: Statista

Może Cię zainteresować:

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!