^

Mac trzyma się dzielnie, raport sprzedaży PC wg Gartnera

Jaromir Kopp

12 kwietnia 2018

Od ponad 5 lat utrzymuje się stały spadek sprzedaży komputerów osobistych. Rozpoczął się tuż po śmierci Steve Jobsa w 2011 roku, a to właśnie Steve zapowiedział erę „Post PC”. Na szczęście Mac trzyma się dzielnie.

Spadek o 1,4%

O tyle zmniejszyła się globalna sprzedaż komputerów, czyli prawie o milion sztuk. Najwięcej ubyło Asusowi, którego w rankingu zdołał wyprzedzić Apple, awansując z 5 na 4 lokatę wśród największych sprzedawców PC. Dużo stracił również Acer. Za to Dell i HP mogą się cieszyć wzrostami większymi niż Apple. Apple zyskał 1,5%.
Mac trzyma się dzielnie, raport sprzedaży PC wg Gartnera

W USA spada bardziej.

Amerykański rynek PCetów skurczył się jeszcze bardziej, bo aż o 2,9%. Na tym tle półprocentowy wzrost Apple nie wydaje się aż tak skromny.
W Europie na wzrost sprzedaży komputerów mają wpływ korporacyjne zakupy związane z wprowadzeniem RODO. Urosło nam o 1,7%. Bardziej na wschód, koniunkturę napędzały zakupy w Rosji, Ukrainie i Kazachstanie. To tych krajów era „Post PC” zawita, jak widać później.
Gartner podał również informację, że średnia cena komputera nadal rośnie.
Źródło: Gartner
Zdjęcie tytułowe: Statista

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy