^

HandBrake 1.1.0 darmowy kombajn do konwersji plików wideo

Jaromir Kopp

11 kwietnia 2018

Od ponad 10 lat HandBrake jest niezastąpionym narzędziem przy konwersji plików wideo. Radzi sobie z egotycznymi formatami, a nawet płytami DVD etc. Potrafi dodać do filmu napisy oraz wybrane ścieżki dźwiękowe, a efekt zapisać w najlepszym dla docelowego urządzenia formacie. Kilka dni temu ukazała się wersja HandBrake 1.1.0.

Ogromne możliwości

Poza konwersją program pozwala na zmianę formatu wideo, wycinanie fragmentów (kadrowanie), stosowanie filtrów, zmianę częstotliwości klatek. Osobno można manipulować na ścieżkach audio, wybierając te, które chcemy pozostawić lub zmieniając kodek i kompresję, aby zmniejszyć rozmiar pliku. HandBrake pozwala też na umieszczenie w docelowym klipie napisów np. z DVD lub plików tekstowych. Możemy też dodawać i edytować rozdziały.
Brzmi to groźnie, ale na szczęście autorzy zadbali o gotowe ustawienia na bardzo wiele okazji i urządzeń docelowych.
HandBrake 1.1.0 okno programu
Na dokładkę mamy wbudowane przetwarzanie masowe, czyli możemy zrobić kolejkę plików do skonwertowania i pozostawić komputer sam na sam z tym zadaniem np. na noc. Lepiej w innym pokoju, bo podczas renderowania wentylatory (jeżeli są w naszych komputerach) mogą przeszkadzać w śnie.

Za darmo

Nie dość, że program jest dystrybuowany za darmo, to możemy pobrać cały gotowy projekt z kodem źródłowym i samemu dokonać zmian lub poprawek (jeżeli znamy się na programowaniu). Należy pamiętać, że kod i program jest udostępniany na licencji GNU 2, co uniemożliwia komercyjne rozpowszechnianie projektów powstałych na jego bazie.

Co nowego?

Dużo usprawnień w interfejsie, dzięki którym łatwiej zapanować nad bogatymi możliwościami. Dodano gotowe ustawienia dla Apple TV 4k. Pojawiły się również nowe ustawienia dla plików używanych w post produkcji. Dodano bezpośrednią obsługę wideo x265 w kodowaniu 10- i 12-bitowym.
Cała znacznie bogatsza lista nowości i zmian dostępna jest na stronie GitHub HandBrake.
Program można pobrać z https://handbrake.fr

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Domin

    Z tą obsługą x265 nie jest tak różowo… macOS (High Sierra 10.13.4) nie otwiera plików MP4 zakodowanych w ten sposób. Te które można koncertować przez QuickTime dają pliki wynikowe MOV, ale trwa to dłużej niż wieczność…
    Sprawdzę jeszcze wersję 1.1.0 może coś się zmieniło… HEVC jest mega!!!

  2. Domin

    Działa!!! Super!!!