Dziś Facebook udostępnił narzędzie, które pozwala sprawdzić, czy nasze dane nie trafiły czasem w ręce Cambridge Analytica. Zbiegło się to w czasie z zeznaniami Marka Zuckerberga przed Kongresem USA.

Cambridge Analytica i „masowe” kasowanie kont na Facebooku

Cała afera rozpoczęła się, gdy ujawniono działania firmy Cambridge Analytica. Oferowała ona swoje usługi, polegające na manipulowaniu opinią publiczną za pomocą specjalnie i indywidualnie dostosowanych komunikatów. Powstawały one na podstawie danych zdobytych w nie do końca uczciwy sposób z Facebooka. Ponoć działania Cambridge Analytica miały wpływ na wybory prezydenckie w USA, referendum nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i oraz wybory prezydenckie pewnym kraju byłego bloku wschodniego w Europie centralnej.

Wielu moich znajomych postanowiło usunąć definitywnie konto z Facebooka i to postanowienie wykonało. Jednym z pierwszych „wielkich tego świata”, który skasował konta wszystkich posiadanych firm, był Elon Musk. Wczoraj o zniknięciu z Facebooka poinformował sam Steve Wozniak.

OK, czy Cambridge Analytica ma moje dane?

Czy wpadły w ręce, a raczej komputery Cambridge Analytica można sprawdzić, klikając w link: How can I tell if my info was shared with Cambridge Analytica?

Facebook zweryfikuje, czy my sami lub ktoś z naszych znajomych nieopatrznie nie podzielił się danymi z aplikacją „This Is Your Digital Life”. Jeżeli tak, to dostaniemy informacje, jakie dane zostały przekazane.

Nie sądzę, aby Apple kiedykolwiek się zabrał za własny portal społecznościowy, bo już w zasadzie kilka razy próbował i to bez powodzenia, ale w obecnej sytuacji wraz ze swoim poważnym podejściem do prywatności miałby spor szanse na sukces.

Może Cię zainteresować: