Wybierz Strona

Cambridge Analytica ma moje dane? Facebook pozwala to sprawdzić

Cambridge Analytica ma moje dane? Facebook pozwala to sprawdzić

 • 2
 • 10.04.2018
Jaromir Kopp

Dziś Facebook udostępnił narzędzie, które pozwala sprawdzić, czy nasze dane nie trafiły czasem w ręce Cambridge Analytica. Zbiegło się to w czasie z zeznaniami Marka Zuckerberga przed Kongresem USA.

Cambridge Analytica i „masowe” kasowanie kont na Facebooku

Cała afera rozpoczęła się, gdy ujawniono działania firmy Cambridge Analytica. Oferowała ona swoje usługi, polegające na manipulowaniu opinią publiczną za pomocą specjalnie i indywidualnie dostosowanych komunikatów. Powstawały one na podstawie danych zdobytych w nie do końca uczciwy sposób z Facebooka. Ponoć działania Cambridge Analytica miały wpływ na wybory prezydenckie w USA, referendum nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i oraz wybory prezydenckie pewnym kraju byłego bloku wschodniego w Europie centralnej.
Wielu moich znajomych postanowiło usunąć definitywnie konto z Facebooka i to postanowienie wykonało. Jednym z pierwszych „wielkich tego świata”, który skasował konta wszystkich posiadanych firm, był Elon Musk. Wczoraj o zniknięciu z Facebooka poinformował sam Steve Wozniak.

OK, czy Cambridge Analytica ma moje dane?

Czy wpadły w ręce, a raczej komputery Cambridge Analytica można sprawdzić, klikając w link: How can I tell if my info was shared with Cambridge Analytica?
Facebook zweryfikuje, czy my sami lub ktoś z naszych znajomych nieopatrznie nie podzielił się danymi z aplikacją „This Is Your Digital Life”. Jeżeli tak, to dostaniemy informacje, jakie dane zostały przekazane.
Nie sądzę, aby Apple kiedykolwiek się zabrał za własny portal społecznościowy, bo już w zasadzie kilka razy próbował i to bez powodzenia, ale w obecnej sytuacji wraz ze swoim poważnym podejściem do prywatności miałby spor szanse na sukces.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

2 komentarze

 1. macpretorians

  Ja również usunąłem konto na FB i to przed tą aferą. Afera tylko potwierdziła słuszność mojej decyzji. Co do samego sprawdzenia ok, ale co dalej, gdy okaże się, że mają nasze dane?

  Odpowiedz
 2. Kot Schroedingera

  Ostatni akapit jest znakomity.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!