^

AirPort Express z AirPlay 2? Jest na to szansa

Jaromir Kopp

7 kwietnia 2018

AirPlay 2 zapowiedziany i obecny już w betach iOS 11.3 okazał się niegotowy dla finalnej wersji. Obecnie jednak powraca wraz z betą iOS 11.4. Ta nowość przynosi możliwość jednoczesnego przesyłania dźwięku z iOS na kilka urządzeń. Czy stary AirPort Express z AirPlay 2 będzie współpracował?

Są pewne poszlaki, że AirPort Express z AirPlay 2 zadziała

Niestety nie jestem posiadaczem AirPort Express, bo jakoś nigdy nie miałem przekonania do urządzeń sieciowych od Apple, ale w Internecie natrafiłem na sporo interesujących informacji. M.in. w poniższym tweecie:


AirPort Express zaczęła pojawiać się jako urządzenie HomeKit podczas konfigurowania nowych akcesoriów HK. A przeciwieństwie do Apple TV 4 i 4k z betą tvOS 11.4, nie jest widoczna jako gotowe do użycia akcesorium, ale trzeba je dopiero skonfigurować, co niestety się (jeszcze) nie udaje.
Może to świadczyć o planach „reanimacji” niezmienianego od 6 lat urządzenia. Zapewnienie zgodności z AirPlay 2 będzie wymagało aktualizacji oprogramowania ze względu na inne sposoby buforowania i synchronizacji odtwarzania dźwięku między urządzeniami odtwarzającymi dźwięk jednocześnie.

Niestety również takie pojawianie się AirPort Express w konfiguracji HomeKit może być przypadkowe. HomeKit używa takiej samej metody konfigurowania ustawień Wi-Fi jak aplikacja do zrządzania AirPort. Jednak urządzenie nadal pozostaje w sprzedaży, a trochę nie na miejscu byłoby oferowanie przez Apple, przestarzałej technologii. Czyli „na dwoje babka wróżyła”. Myślę, że przekonamy się o tym pod koniec kwietnia.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy