Wybierz Strona

AirPort Express z AirPlay 2? Jest na to szansa

AirPort Express z AirPlay 2? Jest na to szansa

  • 0
  • 07.04.2018
Jaromir Kopp

AirPlay 2 zapowiedziany i obecny już w betach iOS 11.3 okazał się niegotowy dla finalnej wersji. Obecnie jednak powraca wraz z betą iOS 11.4. Ta nowość przynosi możliwość jednoczesnego przesyłania dźwięku z iOS na kilka urządzeń. Czy stary AirPort Express z AirPlay 2 będzie współpracował?

Są pewne poszlaki, że AirPort Express z AirPlay 2 zadziała

Niestety nie jestem posiadaczem AirPort Express, bo jakoś nigdy nie miałem przekonania do urządzeń sieciowych od Apple, ale w Internecie natrafiłem na sporo interesujących informacji. M.in. w poniższym tweecie:


AirPort Express zaczęła pojawiać się jako urządzenie HomeKit podczas konfigurowania nowych akcesoriów HK. A przeciwieństwie do Apple TV 4 i 4k z betą tvOS 11.4, nie jest widoczna jako gotowe do użycia akcesorium, ale trzeba je dopiero skonfigurować, co niestety się (jeszcze) nie udaje.
Może to świadczyć o planach „reanimacji” niezmienianego od 6 lat urządzenia. Zapewnienie zgodności z AirPlay 2 będzie wymagało aktualizacji oprogramowania ze względu na inne sposoby buforowania i synchronizacji odtwarzania dźwięku między urządzeniami odtwarzającymi dźwięk jednocześnie.

Niestety również takie pojawianie się AirPort Express w konfiguracji HomeKit może być przypadkowe. HomeKit używa takiej samej metody konfigurowania ustawień Wi-Fi jak aplikacja do zrządzania AirPort. Jednak urządzenie nadal pozostaje w sprzedaży, a trochę nie na miejscu byłoby oferowanie przez Apple, przestarzałej technologii. Czyli „na dwoje babka wróżyła”. Myślę, że przekonamy się o tym pod koniec kwietnia.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!