^

Patent Apple na samochodowy wyświetlacz rozszerzonej rzeczywistości

Jaromir Kopp

6 kwietnia 2018

Dawne plotki o konstruowaniu przez Apple własnego samochodu pomału zmieniły się w plotki o systemie autonomicznym dla aut. Teraz widać, że firma jest zainteresowana również wsparciem tradycyjnych pojazdów. Świadczy o tym patent Apple na samochodowy wyświetlacz rozszerzonej rzeczywistości.

To nie jest jedyny „samochodowy” patent Apple

Blog Patently Apple naliczył już 8 takich zgłoszeń. Ich różnorodność pokazuje, jak szeroki zakres prac związanych z pojazdami, toczy się za zamkniętymi drzwiami laboratoriów Apple. Są to patenty związane z nawigacją, rozpoznawaniem gestów, komunikacją zwrotną z kierowcą za pomocą VR, wykrywaniem i przeciwdziałaniem oślepieniu kamer i kilka innych. Teraz doszedł do tego rozbudowany patent dotyczący użycia AR (rozszerzonej rzeczywistości) i wielkiego wyświetlacza HUD.

Apple pokaże, co jest za zakrętem

System ma na podstawie danych z kamer, czujników samochodowych i informacji z systemów nawigacyjnych komponować obraz, który uzupełniałby widok naturalny. Dzięki niemu kierowca widziałby drogę skrytą np. za zakrętem, czy wzgórzem, oraz inne niewidoczne dla niego za pomocą zmysłu wzroku obiekty, mogące mieć wpływ na decyzje podejmowane podczas kierowania pojazdem.
Apple pokaże, co jest za zakrętem.
Często sam się zastanawiam, co znajduje się za zakrętem, gdy jedziemy jakąś nową trasą. Wstęga drogi wyświetlana, na ekranie iPhone czy nawet iPad’a jest myląca i zakręt, który wydawał się łagodny, nagle przeradza się w ostry. Dlatego z chęcią przywitałbym takie wsparcie dla kierowców w samochodach.
Oczywiście nie wiadomo, kiedy lub czy ten pomysł zostanie użyty w praktyce, ale zapowiada się interesująco.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy