^

Nowa wersja Final Cut Pro X już w poniedziałek

Przemysław Marczyński

6 kwietnia 2018

Na targach NAB w Las Vegas, Apple zaprezentowało kolejną odsłonę Final Cut Pro X – swojego programu do edycji wideo. Darmowa aktualizacja będzie oznaczona numerem 10.4.1 i otrzyma dwie ważne zmiany dla produkcji wideo. Nowa wersja Final Cut Pro X pojawi się już w najbliższy poniedziałek.

Napisy w filmach

finalcut-napisy
Pierwszą nowością będzie możliwość obsługi napisów w filmach. Będziemy mogli zaimportować je do naszych materiałów oraz tworzyć je bezpośrednio na linii czasu obrabianego materiału wideo. Z łatwością będziemy mogli dopasować tekst, kolor i położenie napisów względem filmu. Filmy z napisami będziemy mogli wyeksportować bezpośrednio na YouTube oraz Vimeo.

Lepsza jakość. Mniejsze pliki

proresraw
Final Cut Pro X będzie wspierał format ProRes RAW. To jest bardzo dobra i ważna informacja. Jeśli ten format zostanie spopularyzowany, to będziemy mogli otrzymywać doskonałej jakości obraz w znacznie mniejszych objętościowo plikach. Wsparcie go w swoich kamerach zapowiedzieli już Panasonic, Sony i Canon.
Final Cut Pro X w wersji 10.4.1 będzie dostępny już w poniedziałek. 9 kwietnia Aktualizacja będzie darmowa dla dotychczasowych użytkowników Final Cut Pro X 10.4. Program jest do kupienia w sklepie Apple w cenie 1399,00 zł.
Oficjalna witryna aplikacji – www.apple.com/final-cut-pro/
Żródło.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Pit

    A kiedy w końcu tracking motion?

  2. Lord GARETH

    Taaa, i wymaga wysokiej ścierki ten updejt. To chyba pierwszy raz kiedy wymuszają małym updejtem przejście na najnowszą wersję systemu. Chyba podobnie jak z iOS statystyki przyjęcia HS muszą podnosić Cookowi ciśnienie.