^

Samsung „zaorał” 3-letnie smartfony, czyli jeszcze raz o aktualizacjach

Jaromir Kopp

4 kwietnia 2018

W zasadzie niewiele się interesuję tym, co dzieje się w światku smartofnów z Androidem. Jednak czasem zdarza się coś, co mnie mocno zaskakuje. Samsung „zaorał” 3-letnie smartfony: Galaxy S6, S6 Edge.

A gdzie bezpieczeństwo?

Nie tak dawno zamieszczałem tabelę dostępności aktualizacji bezpieczeństwa w zależności od producenta smartfonów. Podawane tam liczby wyraźnie pokazywały, że telefony z Androidem są wspierane zdecydowanie krócej niż iPhone’y. Jednak liczby, liczbami, ale dopiero, gdy zobaczy się konkretny przypadek, zaczynają one przemawiać.
IOS LIDEREM W DOSTĘPNOŚCI AKTUALIZACJI BEZPIECZEŃSTWA
Właśnie dziś trafiłem na informację w Redmondpie o zakończeniu wsparcia dla pochodzących z 2015 roku Samsung Galaxy S6 oraz S6 Edge. W porównaniu do iPhone 5s, który został wprowadzony do sprzedaży w 2013 roku i nadal jest wspierany, Samsung wypada wyjątkowo blado. Choć trzeba przyznać, że iPhone 5c również z 2013 roku, już nie jest wspierany z racji 32-bitowego procesora. Jednak iPhone 5s ma szansę doczekać się dużej aktualizacji systemu w tym roku, a napewno otrzyma wsparcie iOS 11.4.
iOS 11.4 dla iPhone 5s

OK, może się szybko zużywają i już ich nie ma na rynku?

Taka była pierwsza moja myśl. Widziałem trochę smartfonów Samsunga i część z nich wyglądała jak plastikowe tanie zabawki, które szybko się niszczą. Jednak nie S6. Jest całkiem solidny i nie straszy plastikiem. Powinien wytrzymać ponad trzy lata normalnego użytkowania. Jednak Samsung go uśmierca już po 3 latach i to od dnia premiery.
Jeszcze większego szoku doznałem, gdy zobaczyłem, że te modele nadal są sprzedawane jako nowe z pełną gwarancją producenta. Co gorsza, ich ceny często przewyższają 1000 zł.
Zastanawiam się, jaki jest sens kupowania za spore pieniądze telefonu, który niebawem stanie się bezużyteczny z racji niezałatanych luk w systemie?
Źródło: security.samsungmobile.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Paweł Nyczaj

    iPhone 5c nie jest już wspierany, bo ma 32-bitowy procesor i jest to po prostu iPhone 5 w plastikowej obudowie. Z założenia miał to być tańszy iPhone, a plastikowa obudowa miała przyciągnąć młodzież (można było nakładać z tyłu plastikową kratkę w kolorze innym od obudowy iPhone 5c, więc dało się go w pewnym stopniu personalizować). Nic z tego nie wyszło, bo w momencie dostępności na rynku iPhone 5c tani na pewno nie był. Co do Galaxy S6 to jest to nadal porządny telefon, który producent celowo uśmierca. Jak na Androida wsparcie i tak było dłuższe, bo o ile wiem jest gwarantowane tylko przez 2 lata. Jedynie Google Pixel (następca serii Nexus) oferuje wsparcie porównywalne z iPhone, ale nie jest oficjalnie dostępny w Polsce, a cena Pixela dorównuje iPhone

  2. bjonczy

    Nawet nie porównywałbym tego do 5C, bo S6 to flagowiec, więc powinniśmy go porównywać do flagowych produktów Apple (do których 5C nie należy). Porównując daty możemy śmiało przyjąć porównanie do iPhone 6s… który wsparcie powinien otrzymywać jeszcze przez co najmniej 2 lata.