^

ClassKit, czyli zapowiedź iOS 11.4

Jaromir Kopp

28 marca 2018

Apple obiecał zmiany i zaczął je konsekwentnie wdrażać. Jeszcze nie doczekaliśmy się finalnej wersji iOS 11.3, a już zaanonsowano ClassKit, czyli zapowiedź iOS 11.4.

Drobnymi kroczkami do celu, częściej i dokładniej

Po szeregu afer z jakością systemów i lukami bezpieczeństwa, Apple na wewnętrznym spotkaniu ogłosił zmianę strategii wprowadzania nowych wersji OSów. Postarał się też, aby te informacje trafiły do mediów i użytkowników. Obecnie firma nie będzie czekać z nowościami na kolejne duże aktualizacje, a w trosce o jakość będzie je prezentować sukcesywnie, gdy będą gotowe. I wygląda na to, że trzyma się planu.

ClassKit, czyli zapowiedź iOS 11.4

Zaraz po konferencji mogliśmy zobaczyć nową podstronę w dziale Education dla deweloperów. Przedstawiono na niej zarys funkcjonowania nowego API ClassKit, stworzonego specjalnie dla aplikacji szkolnych.
Dzięki adaptacji ClassKit w programach, deweloperzy będą mogli skorzystać ze współpracy z nową aplikacją dla nauczycieli: Schoolwork. Aplikacja działająca z ClassKit musi być podzielona na zagadnienia (lekcje) i w odpowiedni sposób je przedstawić w systemie. Pozwoli to na wybór tematów przez nauczyciela, a studentom na bezpośrednie przejście do odpowiedniej lekcji. Podobnie przez ClassKit, aplikacja powinna raportować postępy studentów. Może to być procent zaawansowania w zgłębianiu zagadnienia, czy zgromadzone w testach punkty.
ClassKit
ClassKit zadba również o poufność danych studenta,, zapewniając wgląd w postępy jedynie upoważnionym nauczycielskim AppleID i tylko wtedy, gdy student zaloguje się za pomocą swojego szkolnego loginu.
Te nowości będą zawarte w iOS 11.4, a na programowanie z użyciem ClassKit pozwoli Xcode 9.4. Do testowania swoich aplikacji, deweloperzy będą musieli mieć dostęp do Apple School Manager oraz bety Schoolwork. Chętni wydawcy programów edukacyjnych mogą się zgłaszać przez formularz na końcu strony: Education ClassKit.
Niestety nie mamy informacji o terminie udostępnienia bety iOS 11.4 oraz Xcode 9.4, deweloperom. Może to się stać zaraz po wypuszczeniu finalnej wersji iOS 11.3, ale bywało, że Apple miał równolegle dwie bety udostępnione do testów. Nie mamy też informacji o innych nowościach w iOS 11.4, ale zgodnie z nową strategią Apple, nie spodziewał bym się niczego więcej poza poprawkami błędów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy