^
Field trip: Wiosenna edukacyjna konferencja Apple już we wtorek

Field trip: Edukacyjna konferencja Apple już we wtorek

Jaromir Kopp

24 marca 2018

Niestety transmisji z field trip nie zobaczymy. Będziemy musieli się zadowolić filmem po konferencji. Jednak z coraz większym prawdopodobieństwem wiemy, czego się spodziewać, choć nadal pozostaje sporo niewiadomych. Field trip: edukacyjna konferencja, czyli „Zaczarowany ołówek na wycieczce”?

Edukacja wg Apple iPadem stoi.

Jednak iPad dla szkół i uczniów musi być tani, aby sprostać konkurencji ze strony wszelkiej maści Chromebooków.
Jest jeszcze jeden istotny aspekt. W większości reklam iPad pojawia się w duecie z Apple Pencil. Niestety obecnie apple–ołówek działa wyłącznie z iPad Pro, które z racji ceny są trudno dostępne dla edukacji. I właśnie podczas wiosennej konferencji możemy spodziewać się taniego (być może w okolicach 1350-1450 zł) iPada, który będzie działał z Apple Pencil. Wspomina o tym znany z trafnych analiz Ming-Chi Kuo.
Takie posunięcie wydaje się bardzo dobre ze względu na użytkowników, jednak wywołuje pytania o iPad Pro. Do tej pory poza wielkością, rozdzielczością i lepszymi parametrami, często był wybierany właśnie ze względu na pisak. I teraz zadaję sobie pytanie: jak mocno będzie „okrojony” tani iPad względem Pro i czy sprosta programom graficznym obsługującym Apple Pencil? Z drugiej strony, Apple zyska znacznie większy rynek dla swoich ołówków, które nie są przecież tanie i w ten sposób zrekompensuje sobie pewne straty. Może zobaczymy też nową wersję Apple Pencil?
Bardzo jestem zainteresowany zestawem tani iPad + ołówek. Zwłaszcza jego ograniczeniami względem wersji Pro. Jak nie będą zbyt wielkie, to może się skuszę?

Czego nie będzie?

Wygląda na to, że MacBook Air, a w zasadzie jego następca, nie pojawi się na tym wydarzeniu. Najpewniej zobaczymy go podczas WWDC na początku czerwca. Nie mam wielkich nadziei na pokaz nowych iPad Pro razem tanią wersją „edu”, ale tu nie mam aż takiej pewności jak w przypadku MacBook.

Edukacja przede wszystkim

Apple prowadzi wiele programów edukacyjnych i oferuje specjalne ceny dla uczniów, nauczycieli i placówek edukacyjnych. Jedną z inicjatyw jest Everyone Can Code, o której niebawem będziemy mieli okazję napisać więcej i to w czysto polskim wydaniu.
W iOS umieszczono specjalne wsparcie dla rozwiązań edukacyjnych. Należy do nich możliwość używania iPada przez wielu uczniów, nadzór z urządzenia nauczyciela, podgląd ekranów urządzeń uczniowskich. W najnowszej odsłonie iOS zostanie udostępnione deweloperom specjalne API „klasowe”. Pozwoli ono na tworzenie aplikacji zgodnych z systemem zarządzania klasą już dostępnym w iOS. Dzięki temu np. deweloper będzie mógł blokować aplikację podczas testów, co uniemożliwi „ściąganie” informacji z innych programów. Więcej o tym API na pewno dowiemy się 27 kwietnia.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. macpretorians

    No zobaczymy co zostanie pokazane. Wielka szkoda, że nie będzie transmisji na żywo…