^

Monitor tętna w Apple Watch to nie zabawka

Redakcja

22 marca 2018

Monitor tętna w Apple Watch to bardzo przydatny element. Wspiera nas nie tylko w treningach. Może również dbać o nasze zdrowie, wykrywając nieprawidłowe rytmy serca. Co najważniejsze z bardzo dużą dokładnością.
Zespół odpowiedzialny za aplikację Cardiogram, ze wsparciem naukowców z University of California podzielił się wynikami swoich najnowszych badań. Okazuje się, że monitory tętna wbudowane w zegarek Apple Watch mogą wykryć nieprawidłowe rytmy serca aż z 97-procentową dokładnością.
Nieprawidłowy rytm serca i migotanie przedsionków są stanem, który może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Może prowadzić do niewydolności serca, a nawet do udaru. Najgorsze jest to, że migotanie przedsionków często pozostaje niezdiagnozowane. Dzięki zegarkowi firmy Apple może się to zmienić. Oczywiście Apple Watch nie zastąpi tradycyjnego EKG, ale może ostrzec użytkowników i wskazać im problem znacznie wcześniej.

Apple Watch może uratować życie

W badaniu zebrano ponad 139 milionów pomiarów tętna i liczby pokonanych kroków od prawie 10 tysięcy  użytkowników aplikacji Cardiogram. Wszyscy oni zapisali się do badania eCeart w San Francisco Health. Dane te przyczyniały się do „nauczenia” sieci neuronowej DeepHeart. Dzięki temu była ona w stanie odczytać wszystkie zebrane dane dotyczące tętna, rozróżniając normalny rytm serca i migotanie przedsionków z tak dużą dokładnością. Badanie twórców Cardiogram sugeruje, że Apple Watch wykrywa nieprawidłowe rytmy serca znacznie lepiej niż zatwierdzony przez FDA dodatek KardiaBand.
Oprócz badań nad zdolnością wykrywania migotania przedsionków za pomocą czujnika tętna w Apple Watch, Cardiogram i UCSF pracują również nad ustaleniem, czy monitor tętna tam zastosowany może również wykrywać takie stany jak nadciśnienie, bezdech senny czy nawet wczesne objawy cukrzycy. Wstępne badania sugerują, że objawy tych chorób można wykryć dzięki danym zebranym przez Apple Watch i inne popularne urządzenia wyposażone w czujniki tętna.
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat sposobów ochrony zdrowia, zapraszamy do najnowszego numeru Mój Mac Magazynu. Znajdziecie tam obszerny wywiad ze współtwórcą aplikacji Cardiogram. Wystarczy zapisać się do naszego newslettera w poniższym formularzu, by otrzymać darmowy egzemplarz.

Źródło

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. macpretorians

    I to lubię, gdy mamy naprawdę bardzo wymierną korzyść z tych naszych „gadżetów” 🙂