^

Kłopotliwa luka bezpieczeństwa w macOS

Tomasz Wołkowski

23 marca 2018

Luka bezpieczeństwa w chronionym hasłem dysku APFS polega na tym, że kto w macOS założył chroniony hasłem dysk z nowym systemem plików APFS, jest w stanie znaleźć użyte hasło w danych logowania. Hasło widnieje tam jako tekst niezaszyfrowany. O problemie za pośrednictwem GIGA poinformował Holger Eilhard.

macOS 10.13: Dane logowania zawierają hasła do chronionych dysków APFS

Jeśli ktoś założył dysk APFS, poprzez zawarte w macOS 10.13.0 lub 10.13.1 narzędzie dyskowe, może znaleźć hasło w danych logowania systemu jako niezaszyfrowany tekst. Błędem najwyraźniej są dotknięte tylko wersje systemu 10.13.0 i 10.13.1. Apple usunął ten problem w wersji 10.13.2. Jednak nie poinformował o nim użytkowników. Tak więc, jeśli ktoś jeszcze nie zaktualizował systemu do najnowszej wersji, niech zrobi to jak najszybciej.
Apple od momentu przedstawienia macOS High Sierra wielokrotnie publikował nowe uaktualnienia. Związane one były z coraz to nowymi problemami dotyczącymi zabezpieczeń systemowych. Dobrze, że w tym roku firma postawiła przede wszystkim na bezpieczeństwo systemu. Z niecierpliwością czekam na finalną wersję tegorocznego macOS.

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. maxcom

    Ciągłe problemy bezpieczeństwa u Apple. Kiedyś ten system był lepszy od Windowsa i Linuxa w tej materii. Kiedyś… Mam nadzieję że się to zmieni. Inni producenci dogonili wykonaniem i jakością produkty Apple, ale system zawsze był przewagą.

  2. Kot Schroedingera

    Co Tomasz ma na myśli pisząc finalna wersja tegorocznego macOS? I czy w finalnej wersji nie będą mogły się pojawić kolejne niedociągnięcia?

  3. Tomasz Wołkowski

    Tomasz ma na myśli finalną czyli NIE beta wersję systemu macOS, która wyjdzie w tym roku. Jaką nazwę będzie nosił tegoroczny system? Niestety, nie wiem i podejrzewam, że nikt tego nie będzie wiedział do momentu ogłoszenia. Oczywiście będą mogły pojawiać się niedociągnięcia, ale na pewno już nie , które występują w obecnym systemie 🙂 Pozdrawiam 🙂