Większość akcesoriów dedykowanych do współpracy z iUrządzeniami wymaga certyfikacji. Certyfikat MFi zapewnia, że urządzenie przeszło testy zgodności i powinno dobrze współpracować ze sprzętem Apple. Od początku lutego zaczęły obowiązywać nowe wzory oznaczeń MFi.

MFi dla kogo i po co?

Urządzenia, które łączą się z iPhone za pomocą kabla lub Bluetooth, z wyłączeniem LE, muszą zostać przetestowane i mogą zostać opatrzone odpowiednim piktogramem „Made For i…”. Nie wymagają certyfikatów i testowania akcesoria łączące się za pomocą Bluetooth LE, Bluetooth audio, WiFi. W przypadku WiFi jest pewien wyjątek. Urządzenia, które mają funkcję automatycznej konfiguracji z poziomu iOS lub macOS, wymagają certyfikacji.

Większość z certyfikowanych urządzeń musi być zaopatrzone w specjalny układ: Authentication Coprocessor od Apple. Nawet kable Lightning. Są pewne odstępstwa, ale o tym napiszę przy innej okazji.

Made for Apple badges

Główną różnicą w nowych wzorach jest kolejność, w jakiej mają być wymieniane urządzenia. Kiedyś pierwszeństwo miał iPod, ale obecnie stracił na znaczeniu. Teraz obowiązująca kolejność, gdy producent chce oznajmić, że jego akcesoria działają z wieloma urządzeniami Apple to: iPhone, iPad, iPod, Apple Watch. Dodatkowo poszczególne nazwy urządzeń, obecnie muszą być oddzielone pionowymi kreskami, co wygląda ładniej. Apple zabrania używania osobnych ikon dla różnych produktów. Wszystkie muszą być wymienione w jednym symbolu tak jak na obrazku tytułowym.

Nowe wzory oznaczeń MFi

Dodatkowe znaczki są przeznaczone dla urządzeń zgodnych z HomeKit i AirPlay. Te mogą występować samodzielnie lub razem z „Made For i…”.

Wszystkie zasady Apple opisuje w specjalnym dokumencie, do którego mają dostęp deweloperzy i producenci zarejestrowani w programie MFi. Podobne wytyczne dotyczą oznaczeń „Dostępne w App Store”, jednak nie są one okrywane taką tajemnicą jak większość informacji związanych z MFi.

Może Cię zainteresować: