^

Nowe wzory oznaczeń MFi, czyli kolejność ma znaczenie

Jaromir Kopp

12 marca 2018

Większość akcesoriów dedykowanych do współpracy z iUrządzeniami wymaga certyfikacji. Certyfikat MFi zapewnia, że urządzenie przeszło testy zgodności i powinno dobrze współpracować ze sprzętem Apple. Od początku lutego zaczęły obowiązywać nowe wzory oznaczeń MFi.

MFi dla kogo i po co?

Urządzenia, które łączą się z iPhone za pomocą kabla lub Bluetooth, z wyłączeniem LE, muszą zostać przetestowane i mogą zostać opatrzone odpowiednim piktogramem „Made For i…”. Nie wymagają certyfikatów i testowania akcesoria łączące się za pomocą Bluetooth LE, Bluetooth audio, WiFi. W przypadku WiFi jest pewien wyjątek. Urządzenia, które mają funkcję automatycznej konfiguracji z poziomu iOS lub macOS, wymagają certyfikacji.
Większość z certyfikowanych urządzeń musi być zaopatrzone w specjalny układ: Authentication Coprocessor od Apple. Nawet kable Lightning. Są pewne odstępstwa, ale o tym napiszę przy innej okazji.

Made for Apple badges

Główną różnicą w nowych wzorach jest kolejność, w jakiej mają być wymieniane urządzenia. Kiedyś pierwszeństwo miał iPod, ale obecnie stracił na znaczeniu. Teraz obowiązująca kolejność, gdy producent chce oznajmić, że jego akcesoria działają z wieloma urządzeniami Apple to: iPhone, iPad, iPod, Apple Watch. Dodatkowo poszczególne nazwy urządzeń, obecnie muszą być oddzielone pionowymi kreskami, co wygląda ładniej. Apple zabrania używania osobnych ikon dla różnych produktów. Wszystkie muszą być wymienione w jednym symbolu tak jak na obrazku tytułowym.
Nowe wzory oznaczeń MFi
Dodatkowe znaczki są przeznaczone dla urządzeń zgodnych z HomeKit i AirPlay. Te mogą występować samodzielnie lub razem z „Made For i…”.
Wszystkie zasady Apple opisuje w specjalnym dokumencie, do którego mają dostęp deweloperzy i producenci zarejestrowani w programie MFi. Podobne wytyczne dotyczą oznaczeń „Dostępne w App Store”, jednak nie są one okrywane taką tajemnicą jak większość informacji związanych z MFi.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy