^

MacBook Air z ekranem Retina? Mnie to wystarczy

Jaromir Kopp

12 marca 2018

Choć mam jeszcze dwa życzenia. Poproszę o USB-C i Thunderbolt 3. Nowe przecieki z planów produkcyjnych dalekowschodnich firm sugerują, że niebawem pojawi się MacBook Air z ekranem Retina.

MacBook Air z ekranem Retina? Jestem za!

Od początku roku słyszymy plotki i przecieki sugerujące, że Apple odświeży lub zastąpi nowym modelem obecnego, taniego MBA. Znaczne obniżki cen u sprzedawców Apple, również sugerują chęć szybkiego pozbycia się obecnych zapasów. Kolejne plotki potwierdzają, że Apple nie zrezygnuje z taniego modelu komputera, a nawet jeszcze obniży jego cenę.
Raczej nie spodziewam się, aby nadal był w sprzedaży komputer bez ekranu Retina. Potwierdzają to doniesienia Digitimes.
Nowy MacBook ma być wyposażony w ekran 13,3” o rozdzielczości 2 560 na 1600 piksli, czyli takiej samej jak w obecnych MacBook Pro 13”. Zachowanie niskiej ceny będzie niestety, jak wszystkie oszczędności, wymagało pewnych kompromisów. Dodatkowo nowy model nie powinien „kanibalizować” sprzedaży sporo droższych wersji Pro.

Co może pójść nie tak?

Mam nadzieję, że oszczędności nie będą polegały na pozbawieniu nowej wersji, nowoczesnych rozwiązań jak UBS-C i Thunderbolt-3. Takie okaleczenie komputera przekreślałoby jego użyteczność w moim mniemaniu. Znów zabezpieczenie przed wewnętrzną konkurencją z modelami Pro, może polegać na nieoferowaniu konfiguracji z lepszym niż podstawowy, procesorem lub oferowanie jej w zaporowej cenie.
Według najnowszych doniesień moje wątpliwości zostaną rozwiane podczas WWDC. Dokładnie po takiej prezentacji MacBook Air w czerwcu 2013 roku, zamówiłem mojego, wciąż używanego MBA z procesorem i7. I właśnie braku dostępności takiej konfiguracji najbardziej się obawiam.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Kartusa

  I jeszcze 16 GB RAM, żeby starczył na kolejne 4-5 lat

 2. macpretorians

  Kanibalizm to chyba w stosunku do MacBooka 12″.

 3. Mariusz

  Nie rozumiem dlaczego Apple po prostu nie pozbędzie się z oferty Air, a przy okazji obniży cenę 12″. Rozwiązałoby to problem bałaganu

  • Przemek Marczyński

   Ciekawe ile mają sprzętu w magazynach jeszcze 🙂

 4. Kot Schroedingera

  Dlaczego Jaromir pisze, że jest uczulony na Windows i Androida? Przecież to takie dziecinne.

  • Jaromir Kopp

   Nie wiem czy dziecinne… nabawiłem się alergii za czasów Windows 3.11. W pracy musiałem używać. Maiłem wtedy ~25 lat, czyli już byłem raczej młodzieńcem.

 5. macpretorians

  Mariusz>>> Musieliby dorzucić troszkę do wnętrzności MacBooka i jeszcze tak jak mówisz obniżyć cenę. Myślę, że szybciej zrobią MacBooka Air z Retiną i pozbędą się z oferty MacBooka 12″.