Programy, czyli tzw. „apki”, z których korzystamy, jakoś trzeba stworzyć. Służą do tego języki programowania stanowiące pomost między człowiekiem a maszyną. Oczywiście nie tylko „apki” się programuje. Programy są konieczne do działania wszelkich systemów komputerowych, serwerów, stron WWW, a często nawet migającej lampki w rowerze.
Swift powstał w laboratoriach Apple jako następca wiekowego Objective-C (ObjC). Historia ObjC rozpoczyna się na początku lat 80 XX w. W 1988 został użyty do tworzenia oprogramowania dla komputerów NeXT Steve’a Jobsa, a największą popularność zapewniło mu użycie jako głównego języka programowania w systemach Apple. Był krytykowany względu na nietypową składnię i bardzo długie polecenia.
W ciągu 34 lat Objective-C doczekał się wersji 2.0.
Swift został zaprezentowany na WWDC w 2014 roku. W ciągu niecałych 4 lat. Doczekał się już 4 wersji dość znacznie różniących się składnią. Od jakiegoś czasu został uwolniony i jest dostępny i rozwijany na zasadach opensource.
Choć nadal służy głównie do tworzenia aplikacji na platformy Apple, to bardzo mocno w jego rozwój zaangażował się… IBM.
Jest prostszy do nauczenia, o czym świadczą wykłady dla dzieci, uczące jak programować w tym języku. Jednak gdy zaczniemy się Swift wgryzać, zauważymy, że ma ogromne możliwości, co chwilami czyni go dość skomplikowanym.
To zależy od rankingu. Według Redmonk.com, którego statystyki bazują na ilości repozytoriów w GitHub oraz wątków w StackOverflow, Swift w końcu zrównał się ze swoim poprzednikiem w stajni Apple i zajął 10 pozycję wśród najpopularniejszych języków. Jednak według TIOBE spadł z 10 pozycji rok temu na 12, w obu przypadkach wyprzedzając jednak ObjC (16. rok temu i 14. obecnie). Ten ostatni serwis bazuje na danych z wyszukiwarek internetowych.
O tym, jak wiele zależy od przyjętej metodyki, świadczą wręcz odmienne pozycje języków C i JavaScript we wspomnianych rankingach.
Jednak niezależnie od pozycji w rankingach czas poświęcony na naukę programowania nie tylko w Swift nie będzie czasem zmarnowanym.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.