Programy, czyli tzw. „apki”, z których korzystamy, jakoś trzeba stworzyć. Służą do tego języki programowania stanowiące pomost między człowiekiem a maszyną. Oczywiście nie tylko „apki” się programuje. Programy są konieczne do działania wszelkich systemów komputerowych, serwerów, stron WWW, a często nawet migającej lampki w rowerze.

Początki

Swift powstał w laboratoriach Apple jako następca wiekowego Objective-C (ObjC). Historia ObjC rozpoczyna się na początku lat 80 XX w. W 1988 został użyty do tworzenia oprogramowania dla komputerów NeXT Steve’a Jobsa, a największą popularność zapewniło mu użycie jako głównego języka programowania w systemach Apple. Był krytykowany względu na nietypową składnię i bardzo długie polecenia.

W ciągu 34 lat Objective-C doczekał się wersji 2.0.

Krótka, choć bogata historia języka Swift

Swift został zaprezentowany na WWDC w 2014 roku. W ciągu niecałych 4 lat. Doczekał się już 4 wersji dość znacznie różniących się składnią. Od jakiegoś czasu został uwolniony i jest dostępny i rozwijany na zasadach opensource.

Choć nadal służy głównie do tworzenia aplikacji na platformy Apple, to bardzo mocno w jego rozwój zaangażował się… IBM.

Jest prostszy do nauczenia, o czym świadczą wykłady dla dzieci, uczące jak programować w tym języku. Jednak gdy zaczniemy się Swift wgryzać, zauważymy, że ma ogromne możliwości, co chwilami czyni go dość skomplikowanym.

Dziesiąty, a może jednak dwunasty?

To zależy od rankingu. Według Redmonk.com, którego statystyki bazują na ilości repozytoriów w GitHub oraz wątków w StackOverflow, Swift w końcu zrównał się ze swoim poprzednikiem w stajni Apple i zajął 10 pozycję wśród najpopularniejszych języków. Jednak według TIOBE spadł z 10 pozycji rok temu na 12, w obu przypadkach wyprzedzając jednak ObjC (16. rok temu i 14. obecnie). Ten ostatni serwis bazuje na danych z wyszukiwarek internetowych.

O tym, jak wiele zależy od przyjętej metodyki, świadczą wręcz odmienne pozycje języków C i JavaScript we wspomnianych rankingach.

Jednak niezależnie od pozycji w rankingach czas poświęcony na naukę programowania nie tylko w Swift nie będzie czasem zmarnowanym.

Swift w 10. najpopularniejszych języków programowania wg redmonk.com

Swift w 12. najpopularniejszych języków programowania wg TIOBE

 

Może Cię zainteresować: