^
4 lata, to długość życia urządzeń Apple

4 lata, to długość życia urządzeń Apple

Jaromir Kopp

2 marca 2018

Nie tak dawno przedstawiłem bardzo interesującą analizę danych sprzedaży i ilości aktywnych urządzeń Apple. Wynikało z niej, że 64% urządzeń sprzedanych w ciągu 10 lat jest nadal w użyciu. Dalsza analiza pokazuje, że 4 lata, to długość życia (średnia) urządzeń Apple.

2 miliardy sprzedanych 1,3 miliarda aktywnych, 4 lata, to długość życia

Pisałem o tym kilka dni temu. W kontrze do około 10 miliardów sprzedanych urządzeń z androidem, a będących w użyciu zaledwie 2 miliardów dane wyglądają wręcz szokująco.
Horace Dediu postanowił sprawdzić, na podstawie tych samych danych kontynuując swoją analizę, jaki jest średni czas życia urządzeń Apple. Z racji ilości i proporcji sprzedaży dane dotyczą w zdecydowanej większości iPhone’ów, ale obejmują wszystkie komputery, tablety, zegarki, iPody Touch, Apple TV.
Metodologia, jaką posłużył się Horace Dediu, jest dokładnie przedstawiona w jego artykule. W uproszczeniu wygląda to tak. Obliczamy ilość urządzeń, które wypadły z obiegu. Najnowsze dane to 2,05 miliarda sprzedanych, 1,3 miliarda będących w użyciu, czyli 750 milionów „przepadło”. Teraz sprawdzamy, kiedy Apple sprzedało 750 milionów urządzeń (łącznie, od początku). Było to 3 kwartał 2013 roku. Od tego czasu minęły około 4 lata i 3 miesiące. I taki jest właśnie średni okres życia urządzeń Apple na chwilę obecną.
4 lata, to długość życia urządzeń Apple
Ciekawie wygląda wykres. Wynika z niego, że od 2013 roku „trwałość” urządzeń znacznie się zwiększyła, bo z niespełna 2 lat do wspomnianych ponad 4.
Jednak słowa „trwałość” użyłem lekko niefortunnie. Wróćmy do „długość życia”.

Skąd te zmiany?

Moim zdaniem to, że w ciągu 4 lat średni czas używania urządzenia Apple zwiększył się ponad dwa razy, wynika z dwóch kwestii: technologia i cena. Rozwój 4G wymusił przejście na nowsze iPhone’y, a nowe urządzenia oferowały więcej przełomowych zmian. Cena również ma znaczny wpływ. Nowe urządzenia są relatywnie droższe, co powoduje, że musimy cieszyć się już posiadanymi dłużej.
Na to wszystko nakłada się bardzo długi jak na tego typu urządzenia, okres wsparcia i wciąż dobra jakość i solidność samego sprzętu.
Na zdjęciu tytułowym mój iPad 1 oraz iPhone 4. Nadal sprawne i będące w „miesięcznym użyciu”.
Źródło i wykresy Horace Dediu

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł

    Do czego używasz pierwszego iPada?