^

MANTIZ MZ-02 (VENUS), czyli Thunderbolt 3 dobrze wykorzystane

Jaromir Kopp

21 lutego 2018

Thunderbolt rośnie w siłę. Widać to między innymi po nowych produktach oferowanych m.in. przez firmę MANTIZ. Nowe wersje macOS, również sprzyjają rozwojowi zewnętrznych rozszerzeń, pozwalając na pełne wykorzystanie kart graficznych znajdujących się w zewnętrznych obudowach jak np. MANTIZ MZ-02 Thunderbolt 3 eGPU.

eGPU, czyli pudełka na karty PCIe

Obecnie nie tylko komputery przenośne od Apple pozbawione są praktycznej możliwości rozbudowy „wewnątrz”. Ten sam problem dotyka najpotężniejszy obecnie komputer tej firmy: iMac Pro. Jeżeli zabrakło nam mocy obliczeniowej, zwłaszcza graficznej, to do niedawna mieliśmy bardzo poważny problem. Obecnie za sprawą obudów podłączonych przez interfejs Thunderbolt (3), który jest tak naprawdę wyprowadzeniem magistrali PCIe na zewnątrz komputera, można ten problem dość łatwo rozwiązać.
Przypomnę, że najnowsze wersje macOS pozwalają na używanie mocy obliczeniowej zewnętrznych kart graficznych do renderowania obrazu na monitorze wbudowanym. Nie jesteśmy skazani na używanie dodatkowego monitora podpiętego do karty graficznej, choć często jest to rozwiązanie praktyczniejsze. Jednak najciekawsza jest możliwość sumowania mocy obliczeniowej kart. Więcej o tym przeczytacie w: iMac Pro zbyt powolny? Dodajmy mu kart graficznych!

MANTIZ MZ-02, czyli „mocy przybywaj”

Mamy już całkiem spory wybór obudów na karty PCIe podłączanych do komputera za pomocą Thunderbolt. Część z nich jest ogólnego przeznaczenia, a niektóre są dedykowane specjalnie dla kart graficznych. Główna różnica pomiędzy nimi to moc zasilacza oraz chłodzenie. Te dedykowane do grafiki mają potężne zasilacze, dodatkowe złącza zasilające i odpowiednie chłodzenie. MANTIZ MZ-02 (VENUS) należy do tych drugich.
MANTIZ MZ-02 (VENUS)
Wyróżnia tą obudowę wersja kolorystyczna pasująca do iMac Pro, jednak nie to jet najważniejsze. Poza wsparciem dla 375-watowych (8+8 pin) pełnowymiarowych i o podwójnej szerokości kart graficznych PCIe, pozwala na zamontowanie dysku SATA 2,5” np. SSD oraz ma pięć portów USB 3.0 i gniazdo RJ-45 Gigabit Ethernet. Zasilacz zaś został tak dobrany, że poza zapewnieniem odpowiedniej ilości energii dla karty graficznej może zasilać np. MacBook Pro pełną mocą 87 W tak jak ładowarka oryginalna.
MANTIZ MZ-02 (tył obudowy)
W zasadzie kupując MANTIZ MZ-02 dostajemy „pięć w jednym”: obudowę na karty graficzne, adapter Thunderbolt 3 do USB 3.0, kartę sieciową, zasilacz USB-c oraz obudowę na dysk SSD. To wszystko wraz z kablem Thunderbolt 3 w zestawie za 389$. Wysyłka zamówień ma rozpocząć się 26 lutego 2018 i do krajów UE jest darmowa.
Więcej o MANTIZ MZ-02 (VENUS)
Zobacz też, co pisaliśmy o Thunderbolt i dlaczego uważam, że to „szef wszystkich interfejsów”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. asdad

    „Obecnie za sprawą obudów podłączonych przez interfejs Thunderbolt (3), który jest tak naprawdę wyprowadzeniem magistrali PCIe na zewnątrz komputera” – NIESTETY NIE JEST TAK RÓŻOWO
    Spadki wydajności zew kart graficznych podpiętych przez Thunderbolt 3 wynoszą nawet 30% w porównaniu do PCIe!