^

Homecam for HomeKit, aplikacja dla kamer HomeKit zyskała nowe cenne funkcje na Apple TV

Jaromir Kopp

21 lutego 2018

Homecam to program od kilku lat rozwijany dla iOS. Obsługuje on kamery zgodne z HomeKit. Jednak jego dołączona w zestawie wersja dla Apple TV wydaje się jeszcze bardziej interesująca, a to z powodu braku systemowej aplikacji HomeKit na tvOS.

HomeKit na Apple TV

To dość interesująca sytuacja. Apple TV może być używana jako centrum sterowania HomeKit. Zarządza wtedy automatyką i udostępnia, gdy jesteśmy poza domem, nasze urządzanie w nim się znajdujące. Niestety próżno szukać w Apple TV jakichś ustawień dotyczących HomeKit, a tym bardziej aplikacji obsługujących akcesoria. Właśnie z tego powodu Homecam na Apple TV jest jeszcze cenniejsza.

Homecam for HomeKit dla tvOS i iOS

Aplikacja pozwala na przeglądanie obrazu z kilku kamer zgodnych z HomeKit (poniżej zamieściłem listę). Obraz można powiększać i dodatkowo podglądać w widgecie.
Homecam for HomeKit iOS
Jednak znacznie więcej funkcji w obecnej wersji znajdziemy na Apple TV. Program pozwala uczynić z telewizora podpiętego do ATV prawdziwe centrum monitoringu domu (firmy, otoczenia). Aplikacja umożliwia szybkie i wygodne przełączanie się pomiędzy kamerami, które mamy podpięte do HomeKit, ale to nie wszystko.

Monitorowanie środowiska

Homecam for HomeKit switcher with remote
Tak, za pomocą Homecam for HomeKit na tvOS możemy mieć podgląd na dane z innych urządzeń zgodnych z HomeKit, które znajdują się w pokoju razem z kamerą. Na ekranie widzimy zależnie od posiadanych sensorów, temperaturę, wilgotność, jakość powietrza, ostrzeżenia o wykrytym ruchu, nastawy termostatu. I to nadal nie wszystko.

Sterowanie urządzeniami

Homecam for HomeKit controls with remote
Homecam, na Apple TV pozwala sterować urządzeniami HomeKit, zmieniać oświetlenie, ustawiać klimatyzację, wentylator, termostat, czy oczyszczacz powietrza. Właśnie tego mi bardzo brakowało na Apple TV. Niestety jest jeden warunek: musimy wśród urządzeń mieć kamerę zgodną z HomeKit.

Kamery zgodne z HomeKit

Na razie lista nie jest długa, ale jest wiele zapowiedzi od producentów, którzy będą oferować nowe modele lub za sprawą nowej polityki HomeKit Apple, dodadzą wsparcie do już istniejących na rynku kamer.

  • D-Link Omna 180 Cam HD Camera (opisywana w naszym serwisie)
  • Logitech Circle 2 (wersja z kablem)
  • Netatmo Presence
  • Netatmo Welcome (wsparcie HomeKit jest zapowiedziane przez producenta)
  • Netgear Arlo Baby (wsparcie HomeKit jest zapowiedziane przez producenta)
  • Każda inna kamera zgodna z HomeKit w tym „zwykłe” udostępniane za pomocą HomeBridge.

Homecam for HomeKit oferowany jest w zestawie, czyli kupując aplikację na iOS, dostajemy za darmo jej wersję na tvOS i odwrotnie. Program kosztuje 24 zł.
Link do Homecam for HomeKit w App Store
 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy