Kategorie Archiwum

Tęczowe logo Apple powraca?

Gdy pierwszy raz usiadłem przed komputerem Apple, od razu moją uwagę przykuło tęczowe logo na jasnoszarej obudowie. Zresztą znałem je już dobrze, bo często pojawiało się w filmach, gdzie komputery Apple były mocno eksponowane.

Dwadzieścia monochromatycznych lat

Pierwsze komputery bez tęczowego loga pojawiły się pod koniec lat 90 zeszłego wieku. Jeszcze PowerBook G3 z 1998 roku miał pod ekranem tęczowy znaczek, ale już iMac z tego samego roku był go pozbawiony. Ostatnim komputerem z tęczowym logo, którego używałem, był PowerBook G3 „Lombard” z 1999 roku. W tym samym roku, logo Apple przybrało formę monochromatyczną, choć z akcentowanym wybrzuszeniem i refleksami światła.

Większość z Was tęczowe logo zna jedynie z historycznych zdjęć oraz starych filmów. A szkoda, bo choć „drogie w produkcji”, logo prezentowało się wspaniale, zwłaszcza na koszulkach.

Kolory wracają?

Aktualizacja: Niestety Patently Apple ostudził nasze nadzieje, podając informację, że odnowienie znaku jest standardową procedurą, która jest wymagana raz na 10 lat.
Jednak, jak podaje Apple Insider, kolorowe logo może powrócić i to właśnie na ubiorze! W czerwcu Apple złożyło wniosek o zastrzeżenie znaku w wersji tęczowej, w szczególności do użycia na odzieży w tym nakryciach głowy.

Niestety nie jest pewnie, czy kiedykolwiek będziemy mieć okazję wydać nasze pieniądze na koszulki, czapki, bluzy i bieliznę z tęczowym logo. Choć znak został zastrzeżony „z zamiarem użycia”, to może być jedynie zabezpieczeniem przed wykorzystaniem przez innych. Tak się stało z włoską marką „Steve Jobs”, której właściciele wygrali proces z Apple i nadal mogą jej używać.
Jednak wcale bym się nie zdziwił, gdyby Apple zdecydował się na wypuszczenie kolekcjonerskich edycji z tęczowym logiem, a sam Tim Cook na kolejnym keynote pojawił się na scenie w polo z tęczowym jabłkiem. Chyba że ta wersja ubioru będzie zarezerwowana wyłącznie na marsze LGBT.

Wybaczcie kiepską jakość zdjęć, na których kolory w logu się zlewają. Zostały wykonane za w 1996 roku za pomocą pierwszego aparatu cyfrowego, jaki trafił w moje ręce: Apple QuickTake 150.
Obraz tytułowy pochodzi z bloga Writing for designers, gdzie znajdziecie bardzo interesującą analizę konstrukcji loga Apple.


Pozostałe zdjęcia: archiwum autora.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.