^

Tęczowe logo Apple powraca?

Jaromir Kopp

20 lutego 2018

Gdy pierwszy raz usiadłem przed komputerem Apple, od razu moją uwagę przykuło tęczowe logo na jasnoszarej obudowie. Zresztą znałem je już dobrze, bo często pojawiało się w filmach, gdzie komputery Apple były mocno eksponowane.

Dwadzieścia monochromatycznych lat

Pierwsze komputery bez tęczowego loga pojawiły się pod koniec lat 90 zeszłego wieku. Jeszcze PowerBook G3 z 1998 roku miał pod ekranem tęczowy znaczek, ale już iMac z tego samego roku był go pozbawiony. Ostatnim komputerem z tęczowym logo, którego używałem, był PowerBook G3 „Lombard” z 1999 roku. W tym samym roku, logo Apple przybrało formę monochromatyczną, choć z akcentowanym wybrzuszeniem i refleksami światła.
Apple Keyboard II Saratoga
Większość z Was tęczowe logo zna jedynie z historycznych zdjęć oraz starych filmów. A szkoda, bo choć „drogie w produkcji”, logo prezentowało się wspaniale, zwłaszcza na koszulkach.

Kolory wracają?

Aktualizacja: Niestety Patently Apple ostudził nasze nadzieje, podając informację, że odnowienie znaku jest standardową procedurą, która jest wymagana raz na 10 lat.
Jednak, jak podaje Apple Insider, kolorowe logo może powrócić i to właśnie na ubiorze! W czerwcu Apple złożyło wniosek o zastrzeżenie znaku w wersji tęczowej, w szczególności do użycia na odzieży w tym nakryciach głowy.
Przypinka z dawnym logiem Apple w roli kolczyka
Niestety nie jest pewnie, czy kiedykolwiek będziemy mieć okazję wydać nasze pieniądze na koszulki, czapki, bluzy i bieliznę z tęczowym logo. Choć znak został zastrzeżony „z zamiarem użycia”, to może być jedynie zabezpieczeniem przed wykorzystaniem przez innych. Tak się stało z włoską marką „Steve Jobs”, której właściciele wygrali proces z Apple i nadal mogą jej używać.
Jednak wcale bym się nie zdziwił, gdyby Apple zdecydował się na wypuszczenie kolekcjonerskich edycji z tęczowym logiem, a sam Tim Cook na kolejnym keynote pojawił się na scenie w polo z tęczowym jabłkiem. Chyba że ta wersja ubioru będzie zarezerwowana wyłącznie na marsze LGBT.
Tęczowe logo na koszulce fot. QuickTake
Wybaczcie kiepską jakość zdjęć, na których kolory w logu się zlewają. Zostały wykonane za w 1996 roku za pomocą pierwszego aparatu cyfrowego, jaki trafił w moje ręce: Apple QuickTake 150.
Obraz tytułowy pochodzi z bloga Writing for designers, gdzie znajdziecie bardzo interesującą analizę konstrukcji loga Apple.
PowerMac 9600/200MP
Apple Spartacus i Mac Wyznawca
Pozostałe zdjęcia: archiwum autora.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy