^
ferguson i400s

Ferguson i400s – radio internetowe z bogatymi możliwościami

Przemysław Marczyński

19 lutego 2018

To nie jest zwykłe radio internetowe. Chociaż na stronie producenta znajdziemy je właśnie w tej kategorii, to jednak wszystko, co włożono do środka tego sprzętu, powinno zawstydzić sporą grupę tańszych, „budżetowych” mikrowież. O Fergusonie i400s powinno się raczej mówić jako o radiu na sterydach. Ilość funkcji, jakie ma to urządzenie, bardzo miło zaskakuje.

Z dbałością o wygląd

Pierwsza rzecz, jaka mnie zaskoczyła po wyjęciu sprzętu z opakowania, to rozmiar. Myśląc o radiu, spodziewałem się urządzenia o niewielkich gabarytach. Tu jednak otrzymuję konkretny sprzęt o wymiarach 350 mm x 105 mm x 250 mm i wadze prawie czterech kilogramów Mimo to, z pewnością zmieści się na większości półek w naszych domach. Podoba mi się stylizacja retro i sposób wykonania sprzętu. Ferguson zadbał tu o materiały, które wyglądają bardzo solidnie. Czuć, że chciano wywrzeć na użytkowniku pierwsze dobre wrażenie i niewątpliwie to się im udało.

Przepych możliwości

Jak na radio przystało, obsługuje formaty DAB, DAB+ oraz FM z funkcją RDS. Wygodnie posortowane stacje zapewnią nam możliwość słuchania ponad czterdziestu tysięcy kanałów radiowych. Jednak mówienie o Fergusonie i400s jak o odbiorniku fal radiowych to ogromne nadużycie. Ferguson i400s ma też prawie wszystko, czego potrzebujemy do odtwarzania muzyki. Ten sprzęt może streamować dźwięk po DLNA, dzięki czemu będzie mógł korzystać za pośrednictwem sieci, z naszej biblioteki muzycznej zgromadzonej na komputerze, dysku sieciowym czy konsoli. Muzyka popłynie również z głośników przez Bluetooth lub po wpięciu w port USB pendrive’a  z zapisanymi plikami w formacie: MPS, WMA, WAV, AAC/+. Listę możliwości zamyka odtwarzanie standardowych płyt CD, która ciągle są obecne wśród fanów muzyki.

Brak Apple Music. Jest Spotify

W tym cały ogromie możliwości zabrakło mnie jednej rzeczy – wsparcia dla Apple Music. Niestety, użytkownicy tego serwisu nie będą mogli bezprzewodowo odtwarzać muzyki przez AirPlay. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć się do Fergusona kablem (3,5 mm AUX) i użyć go jako zewnętrznego głośnika. Świetnie działa także przesyłanie muzyki po Bluetooth. iOS odnajduje Fergusona bez żadnych problemów, dzięki czemu dźwięki z TIDAL-a oraz Apple Music mogą pojawić się w okrągłych głośnikach cyfrowego radia. Za to mamy wsparcie dla Spotify i jest ono wyśmienite. Ferguson natychmiast melduje się na liście urządzeń gotowych do odtwarzania muzyki. Na wyświetlaczu pojawia się okładka albumu i komplet informacji o odtwarzanym utworze.

Sterowanie nie jest mocnym atutem Fergusona

Zarządzanie radiem odbywa się na wyświetlaczu TFT o przekątnej 2,8 cala. Jakość obrazu nas nie porwie. Odczuwa się również opóźnienia przy przejściach pomiędzy różnymi obrazami, jakie pojawiają się na wyświetlaczu. Do samej nawigacji również trzeba się przyzwyczaić. I chociaż na początku zastosowane rozwiązanie poruszania się po menu przy użyciu pokrętła, które równocześnie steruje głośnością, było dość uciążliwe, to z czasem można się do tego przyzwyczaić. Ponieważ wszystkie przyciski nawigacyjne na dole są identyczne, łatwo się można pomylić podczas sterowania odtwarzanym dźwiękiem. Najsłabszym elementem Fergusona jest pilot. Zarówno jakość wykonania, jak i układ przycisków przysparza więcej trudności niż przyjemności z obsługi urządzenia. Również sposób komunikacji pilota z radiem po IR (podczerwień) wymaga precyzyjnego wycelowania pilotem w odbiornik. Na szczęście możemy do kontroli używać iPhone’a. Służąca do tego aplikacja UNDOK ma wszystko, czego potrzebujemy do obsługi muzyki.

Brzmienie warte swojej ceny

Czego możemy się spodziewać w kwestii jakości dźwięku od radioodtwarzacza? Radio gra gdzieś w tle naszego rytmu dnia. Nie jest urządzeniem, które ma skupiać naszą uwagę na detalach muzyki, czy budzić respekt niskimi tonami. Ferguson i400s nie będzie tu karmił zmysłów audiofilów, ale na tle radioodbiorników wypada naprawdę dobrze. Dźwięk z Fergusona przyjemnie wypełnia przestrzeń naszego pomieszczenia i staje się dobrym kompanem w wykonywaniu codziennych obowiązków. Doskonale się sprawdzi jako mikrosystem do sypialni. Dźwięk jest spójny i gładki dzięki czemu potrafi zbudować przyjemny klimat, a w tej grupie cenowej nie jest to zawsze oczywiste.

Na pewno nie jest to urządzenie, które ma być głównym źródłem dźwięku w naszym domu. Jest natomiast świetnym urządzeniem do budzenia nas o poranku ulubioną muzyką. Sam Ferguson pozycjonuje model i400s jako radio internetowe. To zdecydowanie zbyt skromna ocena tego sprzętu. Ferguson i400s naszpikowany jest elektroniką i ma bogate wsparcie dla formatów muzycznych. W mojej ocenie to prawdziwe „radio na sterydach” które potrafi zaskoczyć swoimi możliwościami.

Ocena: 3,5/5
Cena: 838 zł
Witryna: http://ferguson-digital.eu
Opinie:
– dobra jakość wykonania i ciekawa stylistyka
– wsparcie dla wielu formatów muzycznych
– ogromna ilość stacji radiowych
– brak wsparcia dla AirPlay
– niska jakość wyświetlacza
– mało wygodny pilot sterowania

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. Omnires

    W moim i400s słychać cichy szum z głośników, jednak jest on zauważalny przy bardzo niskim stopniu głośności – poniżej 3. Czy wasz egzemplarz też tak ma?

  2. ola

    at omnires. nasz egzemplarz nie ma tego. szumy które słyszysz pochodza jedynie z twojej głowy.zalecamy wizite w pzp najbliższej miejsca zamieszkania. nie czekaj bo twoja choroba powiekszy się