Wybierz Strona

ARKit, Rzeczywistość Rozszerzona wyjątkowo ważna dla Apple

ARKit, Rzeczywistość Rozszerzona wyjątkowo ważna dla Apple

  • 0
  • 14.02.2018
Jaromir Kopp

Jest wiele dowodów na to, że Apple z wyjątkową atencją traktuje ARKit i rzeczywistość rozszerzoną. Świadczy o tym między innymi wiele uwagi, jaką poświęca jej Tim Cook podczas publicznych wystąpień.

ARKit w iOS 11

Dodanie specjalnych bibliotek i funkcji ARKit w iOS 11 znacznie uprościło tworzenie aplikacji, które mogą dodawać sztuczne, renderowane obiekty do obrazu z kamery. Już wcześniej takie programy były dostępne, ale bazowały one na własnych rozwiązaniach. Tteraz ich tworzenie jest znacznie prostsze. Zaowocowało to wysypem mniej i bardziej użytecznych aplikacji oraz gier używających rzeczywistości rozszerzonej. Choć przyrost ich ilości w App Store ostatnio zmalał, to zyskują one na jakości.
Jak ważny jest rozwój ARKit, może świadczyć pojawienie się jego nowej, mocno udoskonalonej wersji w iOS 11.3, który już jest testowany jako publiczna beta. Nowy ARKit 1.5 pozwala na pracę z grafiką wyższej rozdzielczości (pełne HD), jest precyzyjniejszy i co ważniejsze rozpoznaje nie tylko powierzchnie poziome, ale również ściany i obiekty na nich jak drzwi, plakaty i obrazy. Udostępnienie tak rozbudowanego narzędzia bez oczekiwania na „duże” wydanie systemu to nowa praktyka u Apple, z którą przyjdzie się nam oswoić.

Augmented Reality for iOS

Tak została zatytułowana dedykowana rzeczywistości rozszerzonej strona WWW, którą niedawno Apple udostępnił. Przedstawia ona niektóre zastosowania tej technologii w życiu codziennym, rozrywce, ale również w rozwiązaniach profesjonalnych, wręcz przemysłowych oraz w edukacji.
ARKit, Rzeczywistość Rozszerzona wyjątkowo ważna dla Apple - przemysł
Możemy zobaczyć, jak AR jest pomocna w nawigacji, podróży, nauce, meblowaniu pomieszczeń, czy nawet w projektowaniu przemysłowym i oczywiście również w rozrywce.
Na końcu, Apple chwali się technologiami, które napędzają ARKit oraz kieruje do stron dla deweloperów i do działu AR w App Store.
Strona niestety nie doczekała się jeszcze polskiej wersji językowej.
Zobacz: Augmented Reality for iOS

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!