Kategorie Archiwum

Baseband: Kolejny wyciek kodu źródłowego ułatwi łamanie zabezpieczeń?

Baseband jest fragmentem systemu odpowiedzialnego za obsługę modemu, czyli wszystkich połączeń telefonicznych i transmisji danych. On też odpowiada za zabezpieczenia operatora typu SIM-lock. Baseband: Kolejny wyciek kodu w ciągu kilku dni.

Baseband podany jak na dłoni

Jak podaje Redmond Pie, w przeciwieństwie do kodu iBoot z iOS 9 o udostępnieniu, którego pisaliśmy już dwa razy, obecny „wyciek” zawiera kompletny projekt w Xcode zawierający oprogramowanie obsługujące modemy łączności radiowej GSM wielu różnych modeli iPhone.
Zmiany w oprogramowaniu baseband to zmora dla tworzących narzędzia do łamania zabezpieczeń iPhonów. Dawniej luki w basebandzie były wykorzystywane do Jailbreak’u, choć większość z Was może nie pamiętać czasów ultrasn0w.
Oprogramowanie baseband zazwyczaj zmienia się z każdą wersją iOS. Od jakiegoś czasu system dokładnie weryfikuje kod baseband i nie pozwala na uruchomienie urządzenia np. w przypadku wykrycia starszej, niewłaściwej dla uruchamianego iOS’a, wersji basebandu. Należy jeszcze pamiętać, że baseband działa jest na procesorze modemu, który ma osobną pamięć flash i RAM, a procesor może być różny w zależności od modelu iPhone nawet tej samej serii i zależy od producenta modemów. Obecnie używane są układy Intela i Qualcomm’a.

Zagrożenia

Po opublikowaniu kodu iBook iOS 9 Apple uspokajał, że nie opiera bezpieczeństwa systemów na tajności kodu, jednak szybko podjął wszelkie możliwe działania, aby kod przestał być publicznie dostępny. Podobne działania zostały podjęte obecnie. Jednak wiadomo, że raz rozlanego mleka nie da się zebrać do garnka i oba kody już krążą wśród zainteresowanych osób.

Zobaczcie jak „skutecznie” Twitter ukrywa zastrzeżone Tweety


Nie jest pewne czy analiza basebandu pozwoli na stworzenie nowych narzędzi do łamania zabezpieczeń, choć na pewno poszukiwania luk już się rozpoczęły. Pewnie jest, że w kolejnych wersjach iOS kod będzie zmieniony.
Źródła: Redmond PieTwitter
Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.