^

Baseband: Kolejny wyciek kodu źródłowego ułatwi łamanie zabezpieczeń?

Jaromir Kopp

10 lutego 2018

Baseband jest fragmentem systemu odpowiedzialnego za obsługę modemu, czyli wszystkich połączeń telefonicznych i transmisji danych. On też odpowiada za zabezpieczenia operatora typu SIM-lock. Baseband: Kolejny wyciek kodu w ciągu kilku dni.

Baseband podany jak na dłoni

Jak podaje Redmond Pie, w przeciwieństwie do kodu iBoot z iOS 9 o udostępnieniu, którego pisaliśmy już dwa razy, obecny „wyciek” zawiera kompletny projekt w Xcode zawierający oprogramowanie obsługujące modemy łączności radiowej GSM wielu różnych modeli iPhone.
Zmiany w oprogramowaniu baseband to zmora dla tworzących narzędzia do łamania zabezpieczeń iPhonów. Dawniej luki w basebandzie były wykorzystywane do Jailbreak’u, choć większość z Was może nie pamiętać czasów ultrasn0w.
Oprogramowanie baseband zazwyczaj zmienia się z każdą wersją iOS. Od jakiegoś czasu system dokładnie weryfikuje kod baseband i nie pozwala na uruchomienie urządzenia np. w przypadku wykrycia starszej, niewłaściwej dla uruchamianego iOS’a, wersji basebandu. Należy jeszcze pamiętać, że baseband działa jest na procesorze modemu, który ma osobną pamięć flash i RAM, a procesor może być różny w zależności od modelu iPhone nawet tej samej serii i zależy od producenta modemów. Obecnie używane są układy Intela i Qualcomm’a.
Kod baseband już usunięty

Zagrożenia

Po opublikowaniu kodu iBook iOS 9 Apple uspokajał, że nie opiera bezpieczeństwa systemów na tajności kodu, jednak szybko podjął wszelkie możliwe działania, aby kod przestał być publicznie dostępny. Podobne działania zostały podjęte obecnie. Jednak wiadomo, że raz rozlanego mleka nie da się zebrać do garnka i oba kody już krążą wśród zainteresowanych osób.

Jak Twitter nieskutecznie ukrywa tweety z oprotestowaną treścią

Zobaczcie jak „skutecznie” Twitter ukrywa zastrzeżone Tweety


Nie jest pewne czy analiza basebandu pozwoli na stworzenie nowych narzędzi do łamania zabezpieczeń, choć na pewno poszukiwania luk już się rozpoczęły. Pewnie jest, że w kolejnych wersjach iOS kod będzie zmieniony.
Źródła: Redmond PieTwitter

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy