^

iOS 11.3 pozwoli na opóźnianie aktualizacji firmowych urządzeń nawet o 90 dni

Jaromir Kopp

2 lutego 2018

Problemem dużych firm jest zarządzanie sporymi ilościami urządzeń. iOS śmiało wkracza do przedsiębiorstw, a Apple i inne firmy jak CISCO starają się to ułatwić. Jednak i nam malutkim czasem coś z tego korporacyjnego dobra się przyda.

Centralne zarządzanie i konfiguracja wielu urządzeń

Jednym z narzędzi służących do tego celu jest dostępny w App Store Apple Configurator 2. Może się on przydać rownież w cywilnych, domowych zastosowaniach. Do konfiguracji urządzeń posługuje się on specjalnymi plikami w formacie .plist XML. Interesująca nas informacja pojawiła się właśnie w uaktualnionej i dokumentacji tegoż pliku konfiguracyjnego.

enforcedSoftwareUpdateDelay

To magiczne polecenie umieszczone w pliku konfiguracyjnym pozwala administratorowi ustawić, o ile dni aktualizacja oprogramowania na urządzeniu będzie opóźniona. Po wprowadzeniu tego ograniczenia użytkownik nie zobaczy aktualizacji oprogramowania przez określoną liczbę dni po dacie jego udostępnienia.
Maksymalny czas opóźnienia wynosi 90 dni. Domyślną wartością jest 30 dni. Ustawienie jest dostępne tylko w systemie iOS 11.3 (beta) i systemie MacOS 10.13.4 oraz w nowszych.
To opóźnienie pozwoli firmom na dokładne przetestowanie zgodności używanych aplikacji przed instalacją nowego systemu.

I co z tego?

Jeżeli Apple pozwoli na aż 3-miesięczne opóźnianie aktualizacji systemów, to musi zapewnić możliwość instalacji poprzednich wersji przynajmniej przez ten okres. Czyli będzie musiał podpisywać poprzednie systemy co najmniej przez obiecane 90 dni. Obecnie często, krótko po udostępnieniu nowej wersji systemu, Apple blokuje możliwość „downgradu” do poprzedniej wersji, przestając je podpisywać. W przypadku iOS 11.2.5 Apple już po tygodniu przestało podpisywać starsze wersje iOS 11. Kto poczuł się rozczarowany najnowszym systemem, nie miał już odwrotu.
Właśnie z tego powodu, ten korporacyjny news jest też dobrą informacją dla nas.
iOS 11.3 pozwoli na opóźnianie aktualizacji firmowych urządzeń
Źródło: Enterprise iOS

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy