^

Apple zawstydził Wall Street ogłaszając najlepszy kwartalny wynik finansowy w dziejach firmy

Jaromir Kopp

2 lutego 2018

W pierwszym kwartale finansowym 2018 roku (czyli ostatnim kwartale roku kalendarzowego 2017) przychody Apple wyniosły rekordowe 88,3 miliarda dolarów, co jest wynikiem o 13% lepszym niż rok wcześniej. Rekordowy był również zysk w przeliczeniu na akcję 3,89$, czyli 16% więcej. Na szczęście dla zwolenników teorii, że „Apple się kończy”, ilość sprzedanych iPhonów rok do roku spadła aż o 1%. Oczywiście pominą oni fakt, że raportowany kwartał był o tydzień krótszy od kwartału rok wcześniej.

Wynik lepszy niż się spodziewano

Analitycy finansowi również przewidywali rekord, jednak ich oczekiwania były niższe. Zawierały się pomiędzy 84 i 87 miliardów dolarów. Większe obroty odnotowano na wszystkich rynkach. Najbardziej imponujący skok był w Japonii (26%), ale również Europa mocno się wyróżniła ze wzrostem o 14%. Warto zaznaczyć, że Europa jest obecnie największym po Amerykach rynkiem Apple.

iPhone

Jak już wspomniałem, w tym krótszym o tydzień kwartale sprzedanych zostało 1% mniej urządzeń względem roku poprzedniego. Jednak przychód z iPhone’ów był aż o 13% większy. Tim Cook powiedział: „iPhone X przewyższył nasze oczekiwania i był najlepiej sprzedającym się iPhone’m w każdym tygodniu od jego pojawienia się na rynku w listopadzie […]”

Nadgarstniki i inne ubieradła

Zgodnie z oczekiwaniami sprzedaż Apple Watch, AirPods oraz pozostałych „innych urządzeń” zaliczyła największy wzrost wśród kategorii sprzętowych, bo aż o 36%. Cook zdradził, że sprzedaż Apple Watch s3 była dwukrotnie większa niż s2 rok temu.

iPad

Zrobił małą, ale miłą niespodziankę. Choć nie pojawiły się, żadne nowe modele to przyniósł o 6% większy dochód. iPadów sprzedało się o 1% więcej w tym krótszym o tydzień kwartale.

Mac

Można się było spodziewać, że jeden nowy, za to bardzo drogi komputer (iMac Pro) nie wpłynie na sprzedaż. Zarówno ilość, jak i przychód ze sprzedaży komputerów spadł o 5%.

Usługi

Mile zaskoczyły przychodem większym o 18% względem roku ubiegłego. Wartość sprzedaży usług ustępuje jedynie przychodowi z iPhone’ów. Jednak choć wzrost w usługach rok do roku jest istotny, to kwartał wcześniej wartość usług była większa.

Inne ciekawostki

Firma pochwaliła się, że pierwszy raz ilość aktywnych urządzeń przekroczyła 1,3 miliarda. Stanowi to wzrost o 30% w ciągu 2 lat. Na obecny kwartał Apple przewiduje obroty w wysokości od 60 do 62 miliardów dolarów.
Wyniki finansowe Apple 2017
Żródło: https://www.apple.com/newsroom/2018/02/apple-reports-first-quarter-results/ 
 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy