^

mObywatel w iOS!

Rafał Zawiślak

1 lutego 2018

Po trzymiesięcznym opóźnieniu w stosunku do Androida, w AppStore pojawiła się wreszcie elektroniczna aplikacja mObywatel na urządzenia iOS.


mObywatel to usługa cyfrowa, która pozwala na używanie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Aplikacja jest dobrowolna — można, ale nie trzeba jej używać. Wersje elektroniczne niestety (stety?) nie zastępują zwykłych dokumentów, co najwyżej je dopełniają. Można o nie wystąpić będąc posiadaczem prawdziwego, plastikowego dowodu.

Wymagany Profil Zaufany

Do wyrobienia swoich mDokumentów potrzebujemy profilu zaufanego, który możemy założyć w większości urzędów jak i w… banku. Aktualnie umożliwiają to to PKOBP, ING, Millenium, BZ WBK, mBank, Pekao, Inteligo, Envelo. Usługa jest bezpłatna i działa całkiem sprawnie. Po otrzymaniu profilu zaufanego, możemy pobrać aplikację i zalogować się do swoich „papierów” w smartfonie.
Aktualnie, w programie otrzymujemy jedną funkcjonalność. Jest to możliwość potwierdzenia cyfrowo swojej tożsamości w urzędach, sklepach, punktach usługowych wykorzystujących mWeryfikator. Znając życie, nikt tego jeszcze nie używa, ale pewnie z czasem będzie się to zmieniać. W aplikacji są już ujęte mDowód Osobisty, mLegitymacja Studencka, mPrawo Jazdy, mKDR (Karta Dużej Rodziny), tyle że pozostają one nieaktywne. W przeciągu roku być może się to zmieni. Choć znając podejście naszych rządzących do technologii, jak również pamiętając o zwolnieniu autorki pomysłu, poprzedniej minister cyfryzacji Anny Strężyńskiej, nie możemy być niczego pewni.

Jeśli jednak sam program przetrwa i się rozwinie, to jego największą zaletą będzie to, że zapomnimy o swoim portfelu. Idea przyświecająca programowi, mówi o tym, że wychodząc z domu wystarczy, że zabierzemy jedynie smartfon i kluczyki do samochodu. Pozostałe rzeczy okażą zbędne, gdyż będą obecne w telefonie. A co z pieniędzmi? W przypadku iOS nadal czekamy na wprowadzenie Apple Pay i trudno określić kiedy w naszym kraju się pojawi. Drugi element układanki (dokumenty) dziś zaczęły raczkować, na razie są mało użyteczne, aplikacja bywa kapryśna, nie wspiera biometrii, posiada błędy, ale bardzo jej kibicujemy.
Liczymy na szybki rozwój aplikacji!
Do pobrania: Stąd.
 
 

Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Rafal Zawislak

    Pełną funkcjonalność to nawet nie wiadomo kiedy osiągnie ta aplikacja i czy w ogóle się to stanie. Ale my lubimy takie projekty od początku 🙂 Mimo, że sama appka jak i jej możliwości szczerze mówiąc są… no, ten teges…