^

Zmiany w macOS Serwer… na gorsze?

Jaromir Kopp

31 stycznia 2018

Kilka dni temu Apple opublikowało listę usług, które wiosną tego roku zostaną oznaczone jako „przestarzałe” w macOS Serwer. Niestety jest to długa lista.

macOS Serwer za 95 zł

Tyle obecnie kosztuje dodatek czyniący z macOS wersję serwerową. W tej cenie dostajemy sporo ciekawych funkcji przydatnych zwłaszcza przy zarządzaniu „flotą” komputerów z macOS i urządzeniami z iOS. Do tych funkcji należy m.in. Profile Manager służący to konfiguracji urządzeń oraz nadzorowania dostępu do ich funkcji. To wszystko w oparciu centralnie nadzorowane konta użytkowników. Dodatkowo serwer pozwala na lokalne buforowanie i zarządzanie instalowanymi aplikacjami z App Store. Więcej o możliwościach macOS serwera dowiecie się z dedykowanej mu strony.
Link do App Store: macOS Serwer

Czego zabraknie

Do tej pory macOS Serwer wyposażony był w inne mniej lub bardziej typowe dla serwerów funkcje jak DHCP, VPN, serwer Mail, DNS, Jabber, serwer WWW oraz WIKI. Do tego oczywiście serwer kalendarzy i kontaktów. Te wszystkie funkcje już wiosną zostaną ukryte w macOS Serwerze i oznaczone jako „przestarzałe”. Jeżeli mamy je skonfigurowane, to będzie z nich jeszcze można korzystać, jednak mają być usunięte w następnych wersjach oprogramowania.
Apple na specjalnej dedykowanej stronie publikuje listę wycofywanych usług oraz propozycję zamienników. Dla kalendarzy i kontaktów oferuje rozwiązanie open source tworzone pod okiem Apple: Calendar and Contacts Server. Dla pozostałych usług musimy poszukać sobie czegoś od innych dostawców.
Wygląda na to, że Apple chce pozostawić w serwerze jedynie własne narzędzia dedykowanie specjalnie do zarządzania produktami i usługami Apple i na nich się skoncentrować. Oczywiście nie zamyka to możliwości instalowania na tym samym sprzęcie dodatkowych „obcych” rozwiązań programowych. 
Może to jednak nie są zmiany „na gorsze”. Jest szansa, że takie ograniczenie funkcji może korzystnie wpłynąć na jakość i niezawodność tego, co pozostanie pod kontrolą Apple.
Listę usług, które znikną z macOS Serwer, znajdziecie tu: Prepare for changes to macOS Server.
Link do App Store: macOS Serwer
 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Krzysztof Kurdyła

    Jak zlikwidują „wersję” serwerową w ogóle to uzyskają „rock solid stability”. Literalnie nic się nie wywali…