^
najlepsze dostępne aplikacje dla iOS w 2017

Ranking na najlepsze "dostępne" aplikacje dla iOS w 2017

Przemysław Marczyński

31 stycznia 2018

Apple mocno angażuje się w technologię dostępności. Na łamach polskich grup dyskusyjnych przeprowadzono głosowanie na najlepsze aplikacje które pomagają osobom z ograniczeniami ruchowymi i wzrokowymi. Poniżej Michał Kasperczak przedstawia ranking na najlepsze „dostępne: aplikacje dla iOS w 2017.
Pod koniec minionego roku Jacek Zadrożny – znany propagator i specjalista w zakresie dostępności, zaproponował na łamach kilku grup dyskusyjnych związanych z technologiami asystującymi Apple, głosowanie na najlepsze aplikacje dla systemu IOS. To drugi taki plebiscyt. Ankieta, dobór kryteriów i inne pomysły z pewnością jakoś będą ewoluować. Dość powiedzieć, że dostępność może być rozumiana mniej lub bardziej dosłownie i że różne mogą być zapatrywania co do użyteczności poszczególnych aplikacji. Można by też się zastanowić, czy brać pod uwagę rozwiązania nowo powstałe, albo takie, które zanotowały skokowy wzrost dostępności, czy w dowód uznania honorować również te już od wielu lat znane i szanowane, co może stanowić swego rodzaju dowód przywiązania użytkowników do któreś z aplikacji.
Na razie bywa i tak i tak.
Trochę zaskoczył mnie brak pewniaków, takich jak Dropbox, 1Password (chyba w Polsce zbyt drogi), czytnik RSS Lire – w końcu bardzo mocno zaktualizowany, popularny klient Twittera Twitterrific, Outlook dla IOS, czy w reszcie Office Lens (te dwie ostatnie Microsoftu).
A oto szczegóły.

Czytanie i książki

1. Voice Dream Reader – zobacz w App Store
2. KNFB Reader – zobacz w App Store
3. Dolphin EasyReader – zobacz w App Store
Voice Dream Reader to wybór oczywisty. Program nie ma sobie równych w Polsce i na świecie, od momentu, gdy się ukazał i pomimo pewnych wpadek Autora i przejściowych kłopotów z działaniem programu. Voice Dream Reader to Rewelacyjny czytnik książek w formatach wszelakich, nakierowany bardziej na odsłuch, niż czytanie tradycyjne, choć i taka możliwość istnieje. Obsługuje wszystkie popularne formaty dokumentów, włącznie z E-Pub (oczywiście bez DRM), a dzięki rozszerzeniu również pozwala zapisać artykuły z otwartej zakładki w Safari. Do tego pozwala na pobieranie tekstów z Pocket, Instapaper i Evernote. Działa również przy zablokowanym ekranie,
Podczas standardowej pracy, interfejs pozwala na śledzenie wzrokiem i nawigację po odczytywanym tekście. Może on być odtwarzany syntezą systemową, albo specjalnymi głosami firm Acapella i Ivona (teraz już Amazom), które możemy dokupić z poziomu aplikacji. Książki i artykuły możemy wrzucać za pomocą standardowych mechanizmów systemowych, chmur typu Dropbox i inne, ale też poprzez folder, który znajduje się w danych aplikacji w ICloud – Reader/Loader. Co nietypowe, Voice Dream Reader może również odtwarzać pliki audio oraz spakowane audiobooki (ZIP). Aplikacja może więc być pomocna nie tylko osobom niewidomym i słabowidzącym.
KNFB Reader to też swego rodzaju oczywistość, choć jego pozycja staje się powoli zagrożona. Program to OCR, dostępny dla użytkowników korzystających z VoiceOvera. Informuje, jak ustawić aparat względem tekstu, stara się wykonać i jak najlepiej rozpoznać tekst ze zdjęcia. Nie używam na tyle efektywnie, by sensownie komentować. Ogólnie KNFB Reader jest chwalony, niemniej nakierowywanie i „skanowanie” tekstu nie każdy zrobić potrafi., stąd obsługa może ,choć nie musi, być problematyczna.
Wydaje się, że konkurencyjny, darmowy i szerzej znany Office Lens Microsoftu, sprawdza się lepiej, choć automatycznie nie wyświetla, a więc też nie czyta zrobionego zdjęcia. Szybko więc nie wiemy, czy i w jakim zakresie udało nam się dotrzeć do interesującej informacji.
Ostatni z tej trójki – Dolphin EasyReader to typowo branżowa aplikacja – czytnik audiobooków ze specjalnych światowych Bibliotek, które oferują książki dla osób, które nie mogą czytać, m.in. właśnie niewidomych i słabowidzących. Miło, że dostępna jest też baza około 6 tys. Książek polskiego Działu Zbiorów dla Niewidomych (http://dzdn.pl)

Społecznościowe i komunikacyjne

1. WhatsApp – zobacz w App Store
2. Facebook – zobacz w App Store
3. Swarm – zobacz w App Store

Powszechnie używany na świecie WhatsApp z roku na rok staje się coraz bardziej dostępny. Nie trudno się dziwić, że jest często używany i popularny. Minusów nie znajduję, a plusy same:
– Prosty i dostępny interfejs użytkownika
– Wiadomości tekstowe poprzez Wi-fi i transmisję danych
– Nagrywanie nawet bardzo długich wiadomości głosowych o rewelacyjnej jakości, jak na tego typu komunikator
– Możliwość dzwonienia poprzez WhatsApp
– proste przesyłanie plików, w tym zdjęć i filmów
– multiplatformowość – W końcu nie wszyscy korzystają tylko z Apple’a, a tym samym IMessage i FaceTime.
FaceBook, jak to FaceBook. Z wierzchu, z pewną zmiennością, ale coraz bardziej dostępny. Za to im głębiej, tym trudniej pewne rzeczy zrobić przy pomocy VoiceOvera. Popularność jednak robi swoje i jak sądzę, to ona zaważyła na drugim miejscu, jakie zajął FB w opisywanym zestawieniu.
A zapomniany Swarm? To faktycznie zaskoczenie. Aplikacja, jeszcze za czasów, gdy był tylko Foursquware, zdawała się bardziej przyjazna. Kiedyś w znajomych znajdowałem faktycznie sporą grupę niewidomych, którzy z różną częstością korzystali z meldowania się na Swarmie. Ale czy teraz nie przeszło to bardziej właśnie na FaceBooka?

Nawigacja i podróże

1. Seeing Assistant Move – zobacz w App Store
2. Google Maps – zobacz w App Store
3. Bilkom – zobacz w App Store
4. BlindSquare – zobacz w App Store

Z nawigacją też sprawa raczej oczywista. Mimo pewnej krytyki, ten znany pośród użytkowników z niepełnosprawnością wzroku program jest ciągle popularny, zyskując do tego w minionym roku kilka istotnych nowości. Miło, że to polski pomysł.
Google Maps zwycięża chyba swoją popularnością, wszechstronnością i swoistą efektywnością, bo raczej nie tym, że idealnie trafia w potrzeby niewidomego użytkownika pieszej nawigacji. Z drugiej strony osoby słabowidzące mogą pewnie prosto sobie jakieś dane powiększyć i coś posprawdzać.
Dziwić może słaby wynik BlindSquare’a, w stosunku do jego popularności za granicą. To drogi program, a do tego jego sposób pracy nie każdemu może się spodobać. W skrócie to taka wyspecjalizowana aplikacja ułatwiająca niewidomym pieszą nawigację i bazująca głównie na POI.

Pomocne w domu

1. Seeing Assistant Home – zobacz w App Store
2. TapTapSee – zobacz w App Store
3. Be My Eyes – zobacz w App Store i systemowa aplikacja do pogody
4. QR Voice Sticker – zobacz w App Store i Chime.

To aplikacje chętnie wykorzystywane przez osoby z wadami wzroku. Seeing Assistant Home to pakiet narzędzi (rozpoznawanie kodów kreskowych i QR, czujnik natężenia światła, lupa). Dostał w tym roku sporą aktualizację, która znacznie poprawiła działanie programu. To rozwiązanie z rodzimego rynku (Transition Technologies).
QR Voice Sticker również rozpoznaje kody i ciekawie się rozwija, przy czym ma nieco prostszy interfejs.
Z kolei Be My Eyes to aplikacja, dzięki której można poprosić zarejestrowanego wolontariusza o np. pomoc w odczytaniu jakiejś informacji, dzięki kamerze naszego IPhone’a.

Rozrywka i multimedia

1. Spotify – zobacz w App Store i TuneIN Radio (https://itunes.apple.com/ae/app/tunein-radio/id418987775?mt=8)
2. WP Pilot – zobacz w App Store
3. Quizwanie
4. Polskie Radio – zobacz w App Store

Tu aplikacje powszechnie znane i używane. Trudno coś więcej na ich temat pisać. Cieszy, że po iluś miesiącach kłopotów, gra Quizwanie znowu stała się dostępna i dobrze działa z VoiceOverem.
Może dziwi nieobecność Apple Music, co chyba tylko świadczy o większej popularności Spotify. Obecność Polskiego Radia cieszy, mimo że aplikacja ma pewne błędy i od dawna nie posiada nowych funkcji. Widocznie Polskie Radio jest słuchane. Zastanawia brak jakiejkolwiek aplikacji do odtwarzania podcastów. Dziwne to. Czyżby tylko systemowy odtwarzacz podcastów był używany?

Zakupy i pieniądze

1. IKO – zobacz w App Store
2. Allegro – zobacz w App Store
3. Nant Mobile Money Reader – zobacz w App Store
4. Paypal – zobacz w App Store i Tesco – zobacz w App Store
Z bankami, raczej tradycyjnie. BZWBK24 słusznie zapracował sobie, na miano najbardziej dostępnego banku w Polsce, ale obecność IKO, czyli PKOBP również bardzo cieszy, bo to przecież duży i wszędzie obecny bank. Warto, by jego usługi były dostępne dla użytkowników korzystających z technologii asystujących.. Tak chwalone przez niektórych użytkowników Millennium, czy mBank na miejsca się nie załapały.
Załapał się natomiast PayPal, co cieszy, bo to szybki i prosty sposób płatności, a w dodatku bardzo dostępny, szkoda tylko że w sumie w Polsce mało popularny poza nieco bardziej zorientowanymi technologicznie osobami. Z Allegro zbyt mało korzystam i nie wiem, jak na prawdę jest z dostępnością Allegro dla IOS. Z dyskusji, jaka wywiązała się potem na specjalistycznych listach, mogę tylko wnioskować, że wcale tak dobrze nie jest i że dostępność Allegro przypomina tę z Facebook’aa. Ogólnie dobrze i coraz lepiej, w szczegółach trudno, albo wręcz nie wykonalnie.
Michał Kasperczak – od wielu lat pisze o technologiach asystujących ukierunkowanych na osoby niewidome.  używa z VoiceOverem m.in. urządzeń Apple (IPhone i MacBook). Prowadzi blog http://www.aptechnologie.info. Od niedawna stronę poświęconą historii Polskiego Radia: http://stareaudycje.pl

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy