^
Trzy zaktualizowane komputery

Trzy zaktualizowane komputery z chipami od Apple w tym roku

Redakcja

30 stycznia 2018

Apple mocno inwestuje w produkcję własnych chipów i implementacje ich w swoich urządzeniach. Ostatnie wydarzenia związane z poważnymi błędami w procesorach największych graczy, potwierdzają tylko słuszność działań mających na celu zmniejszenie zależności od firm trzecich. Już w tym roku mają się pojawić trzy zaktualizowane komputery z chipami od Apple.
Właśnie dzięki doniesieniom Bloomberga wiemy, że Apple pracuje w tym momencie nad co najmniej trzema zaktualizowanymi modelami komputerów Mac z niestandardowymi koprocesorami. Nowe komputery mają zostać zaprezentowane w tym roku, ale nie wiemy dokładnie jakie to będą modele.

Notebooki

Jeśli chodzi o notebooki, MacBook i MacBook Pro są najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do odświeżenia w tym roku. MacBook Air nie otrzymał żadnych znaczących aktualizacji od marca 2015 roku i tylko dzięki niskiej cenie i dużej popularności utrzymuje się w ofercie. Pojawiła się informacja o tym, że Apple pracuje nad komputerem o przekątnej ekranu 13 cali. Niestety nie mamy pewności, czy to jego potencjalny następca.
MacBooki Pro z Touch Bar są  już wyposażone w niestandardowy układ Apple T1, który uwierzytelnia i zabezpiecza odpowiednio Touch ID i Apple Pay. Możliwe jest, że notebook może zostać zaktualizowany nowszym układem (T2 znanym z iMaca Pro lub nowszym), który odciąży jeszcze bardziej procesor Intela.
MacBook nie ma niestandardowego koprocesora, ale jeśli Apple planuje wprowadzenie Touch Bara do 12-calowych notebooków, to okaże się, że pojawi się tam właśnie chip z serii T.

Desktop

Przenosząc się na komputery stacjonarne, iMac Pro jest już wyposażony w niestandardowy układ T2 firmy Apple dla zwiększenia bezpieczeństwa i integracji. Łączy on kilka wcześniej oddzielnych komponentów, w tym kontroler zarządzania systemem, procesor sygnału obrazu, sterownik dźwięku i kontroler SSD.
Chip T2 posiada również bezpieczną enklawę, dzięki której iMac Pro jest jeszcze bezpieczniejszy. Wpływają na to funkcje szyfrowania pamięci masowej i bezpieczne funkcje rozruchowe. Możliwe, że Apple może wprowadzić ten procesor do standardowych modeli iMaca w tym roku.
Poważnym kandydatem do odświeżenia jest także Mac mini, który jest w ofercie bez aktualizacji od ponad trzech lat. Potrzebuje więc pilnej reanimacji, bez względu na to czy na pokładzie znajdzie się chip z serii T. Apple pracuje także nad nowym modularnym Makiem Pro, ale nie wiemy nic o stopniu zaawansowania prac nad tym projektem.
Rok 2018 rok może więc przynieść wiele ciekawych zmian i rozwiązań w kwestii naszych ulubionych komputerów. Czekamy z niecierpliwością na rozwój wydarzeń.
Źródło

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Rafał Komorowski

    „Ostatnie wydarzenia związane z poważnymi błędami w procesorach największych graczy, potwierdzają tylko słuszność działań mających na celu zmniejszenie zależności od firm trzecich.” – przecież procki Apple równie dobrze mogłyby mieć ten sam problem, zresztą zdaje się architektura ARM ma też problem z Meltdownem?