^
Advanced Mobile Location (AML) już ratuje życie, niestety nie w Polsce

Advanced Mobile Location (AML) już ratuje życie, niestety nie w Polsce

Jaromir Kopp

29 stycznia 2018

AML jest systemem lokalizacji ratunkowej, który będzie (nareszcie) wprowadzony w iOS 11.3. Obecnie został zainstalowany w praktycznie wszystkich urządzeniach z Androidem. Jego działanie jest proste i skuteczne.

Gdzie Pan (Pani) jest?

Na to pytanie, gdy wzywamy pomoc, często nie potrafimy precyzyjnie odpowiedzieć. Nie zawsze z powodu stresu, czasem możemy stać się ofiarą lub świadkiem zdarzenia w nieznanym nam terenie, lub w miejscu bez punktów orientacyjnych jak las. Jak ważna jest precyzyjna lokalizacja miejsca, gdzie pomoc powinna dotrzeć, nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć. To spawa życia lub śmierci.
Większość (ponad 70%) połączeń na numery alarmowe 112 wykonywanych jest z „komórek”. O ile telefon stacjonarny łatwo zlokalizować, to komórkę można za pomocą stacji przekaźnikowych (BTS) namierzyć z marną precyzją sięgającą kilometrów. AML jest na to lekarstwem.

Advanced Mobile Location (AML) jak działa - SMS lub HTTPS

Jak działa AML

W momencie, gdy telefon wykryje, że wykonywane jest połączenie alarmowe, uruchamia wbudowany system lokalizacji i precyzyjnie określa położenie telefonu za pomocą GPS. Informacja z pozycją jest wysyłana zależnie od przyjętego w danym kraju (regionie) systemu, za pomocą HTTPS lub wiadomości tekstowej. Wszystko, co trzeba zrobić, aby uruchomić AML, ogranicza się do stworzenia odpowiedniego interfejsu w systemie alarmowym, który przyjmie, zabezpieczy i przekaże uprawnionym osobom pozycję dzwoniącego.
Advanced Mobile Location (AML) działa w UK, Austrii, Litwie i Estonii
Funkcja AML pojawi się w iOS 11.3, który trafił już do deweloperskich i publicznych testów.

Gdzie działa AML

Jest to system wdrażany przez EENA — EUROPEAN EMERGENCY NUMBER ASSOCIATION. Został uruchomiony między innymi w Wielkiej Brytanii na Liwie w Estonii i wielu miastach Austrii, a poza Europą w Nowej Zelandii. Niestety nasze rządy wolą wymyślać kolejne ułatwienia i metody elektronicznej inwigilacji obywateli, zamiast za pomocą tak niewielkich środków dodatkowo zadbać o ich bezpieczeństwo.
Zaznaczam, że iPhone dopiero dołączy do grona urządzeń z AML. System jest powszechny w popularnych w Polsce urządzeniach z Androidem. To nie jest więc tylko jakieś „widzimisię” mniejszości.
Każde uratowane życie, to ogromne oszczędności dla społeczeństwa (państwa). Każda szybciej udzielona pomoc również. Szybciej zlokalizowany pożar… tak samo. Szybciej unieszkodliwiony dowcipniś wszczynający fałszywe alarmy, oczywiście też. Jeżeli liczby nie przemawiają do rządzących, to może lobbing rozpoczną firmy ubezpieczeniowe?
Na zakończenie, przeczytajcie gratulacje i podziękowania od zarządu EENA, dla Apple za wdrożenie AML: ADVANCED MOBILE LOCATION SOON TO BE AVAILABLE ON IPHONE, A BIG ANNOUNCEMENT FOR PUBLIC SAFETY
Więcej o działaniu AML i kwestiach bezpieczeństwa oraz prywatności ADVANCED MOBILE LOCATION
Jak nas widzą inni: YOUR MOBILE WILL SAVE YOUR LIFE IN CASE OF AN EMERGENCY, BUT NOT IN POLAND
Film pokazujący działanie systemu w sposób obrazkowy, łatwi i przyjemny.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy