^
MacBook Air będzie miał godnego następcę?

MacBook Air będzie miał godnego następcę?

Jaromir Kopp

24 stycznia 2018

Do ponad dwóch lat pojawiają się głosy o zakończeniu żywota przez MacBooki Air. Ostatni raz ta linia notebooków Apple została w zauważalny sposób zaktualizowana w 2015 roku.

MacBook Air nie tylko dla uczniów

Odpowiednio dobrany MacBook Air może (mógł) być narzędziem nawet dla profesjonalisty, i to przy zachowaniu rozsądnej ceny. Jest też nadal najtańszym przenośnym komputerem Apple, dostępnym w cenie poniżej 4000 zł u wielu autoryzowanych sprzedawców w Polsce.
Przez jakiś czas niektórzy próbowali na następcę MacBook Air typować MacBooka (12″). Niestety nawet po ostatnim liftingu i korekcie cenowej, jest on tylko ładnym dodatkiem dla blogerki (blogera) brylującej w Starbucks. Wydajnością nie dorówna MacBookowi Air nawet w podstawowej konfiguracji.

Nowy MacBook 13″ po wakacjach?

Jak informuje Patently Apple, nowy raport dotyczący łańcucha dostaw Apple zawiera informacje, że producent paneli dotykowych i ekranów, General Interface Solution (GIS), będzie obsługiwał więcej zamówień na moduł LCD od Apple. Podobno mają to być ekrany 13″ dla nowego, podstawowego MacBooka, który zostanie przedstawiony w drugiej połowie 2018. Prezes firmy GIS Chou Hsien-ying ujawnił, że przygotowania do produkcji nowych modułów LCD do notebooków 13″ rozpoczęto w czwartym kwartale 2017 r.
 

Oby nie popsuli

MacBook Air miał w zasadzie dwie wady: brak ekranu retina oraz brak złącz Thunderbolt 3 i USB-C. Zdecydowanie bym się nie pogniewał, gdyby naprawa tych wad była jedyną (poza aktualizacją procesorów) zmianą w nowej konstrukcji. A! Oczywiście przy zachowaniu lub lepiej, obniżeniu ceny.
Zauważyliście, że to MacBook Air jest ostatnim produktem z „Air” dodatnym na końcu nazwy (słuchawki się nie liczą – Air jest na początku i bez odstępu)?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Maciej Czechowski

  Jeszcze co do ekranu w MBA, to jest to TN, a nie IPS, jak w pozostałych laptopach Apple.

 2. MHM

  Wiem, czepiam się, ale „Do ponad dwóch lat pojawiają się głosy” – Do ??? Gryzie w oczy na samym początku tekstu 🙂

 3. Myrdus

  Ciekawe co z osobami które np. Tak jak ja kupiły w październiku 2017 roku MBA czy nadal będą wspierane czy będę musiał sprzedać obecnego MBA i kupić nowszą wersje…

 4. sportpoz

  Apple zaczyna przysypiać chyba ostatnio. Od 3 lat produkują Macbooki 12. Od 1,5 nowe Macbooki Pro. Tylko MacBook Air nie pasuje stylistycznie do całej linii komputerów, wyglądając dziś jak z poprzedniej epoki. Trochę nie rozumiem tego podejścia. Uważam, że to 12″ powinna być najtańszym komputerem Apple. Później mogliby dać Macbooka bez Touch Bara i Macbooka z Touch Barem