^
HomePod w końcu będzie dostępny! Jednak u nas nie i jeszcze długo nie

HomePod w końcu będzie dostępny! Jednak u nas nie i jeszcze długo nie

Jaromir Kopp

23 stycznia 2018

Tego produktu nie doczekaliśmy się jesienią, choć według zapowiedzi z WWDC miał być dostępny w niektórych krajach anglojęzycznych przed gwiazdką. Ponoć „nie był jeszcze odpowiednio dobry”… teraz już jest.

HomePod tylko w 3 krajach

To chyba obecnie najbardziej ograniczony pod względem dostępności sprzęt Apple. Można go będzie od 26 stycznia zamawiać tylko w USA, Wielkiej Brytanii i Australii. Trafi do sprzedaży 9 lutego. Cechą wspólną tych krajów jest m.in. urzędowy język angielski. To ważne, albowiem głównym interfejsem umożliwiającym komunikację w HomePodem jest Siri, czyli mowa. Według Apple w następnej kolejności, jeszcze wiosną tego roku HomePod trafi do Niemiec i Francji.

Zaawansowana technologia w ładnej formie

HomePod nie jest typowym „inteligentnym” głośnikiem. Projektanci Apple bardzo starali się, aby, jego jakość dźwięku wyróżniała się na tle konkurencji. Wewnątrz znajduje się aż 7 głośników wysokotonowych rozmieszczonych koncentrycznie oraz głośnik niskotonowy. Do tego sześć mikrofonów zadba o dostosowanie dźwięku do akustyki pomieszczenia i komunikację z Siri. Mózgiem HomePoda jest procesor A8, a dodatkowe interakcje umożliwia panel dotykowy oraz wyświetlacz na wierzchu obudowy.

Czy się kiedykolwiek doczekamy?

Uzależnienie użyteczności HomePod od Siri jest tak duże, że bez głosowego asystenta jest praktycznie bezużyteczny. Z tego powodu szansę na jego pojawienie się w Polsce w tym roku oceniam niemal na zerowe. Nawet jeżeli doczekamy się polskiej Siri, to zanim zdobędzie ona funkcjonalność znaną z wersji „zachodnich” miną kolejne lata. Przypomnę, że z funkcji asystenta głosowego w Apple TV nie można korzystać w wielu krajach, gdzie Siri jest już dostępna. W przypadku HomePod jest i będzie podobnie.
Siri w HomePod umożliwi odpowiadanie na wiadomości, sprawdzanie pogody i „newsów”, ustawianie przypomnień, obsługę akcesoriów HomeKit oraz obsługę minutnika, gdy pieczemy ciastka i oczywiście wybór muzyki.

Ceny

Dostępne będą dwie wersje: czarna i biała. Cena w USA została ustalona na 349$, w UK na 319£, a w Australii na 499$.
Czy wśród Was znaleźliby się chętni na taki produkt?
Źrodła: Macrumors, Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Tommi

  Jaromir, może zechcesz odpowiedzieć mi na komentarz pod tym artykułem http://mojmac.pl/2017/12/15/dahua-ipc-c46p-zamiast-kevina-czyli-monitoring-ip/
  A co do tego tematu, ja napewno kupie HomePoda, zamówię go w piątek, mieszkam w UK wiec bedę mial ta sposobność że znajdę sie w tego pierwszej grupie państ gdzie HomePod bedzie dostępny

 2. Graf Zero

  Pewnie jestem czepialski i małostkowy, ale w USA nie ma języka urzędowego.

 3. Tommi

  Hmmm, chyba nie doczekam sie odpowiedzi, Jaromir pisze teksty po czym znika, wyglada to tak jakby dostał zlecenie na jakiś tekst, po czym sprawe olewa i juz wiecej tu nie zagląda, tylko po co na koncu zostawia pytanie

  • pemmax

   Jaro ostatnio robi aplikacje. Też za nim tęsknie bo jest mocno zajęty.