^
Maki trzymają się dobrze, Apple w czwórce największych sprzedawców PC

Maki trzymają się dobrze, Apple w czwórce największych sprzedawców PC

Jaromir Kopp

12 stycznia 2018

Według najnowszych danych przedstawionych przez Gartnera Apple wrócił na 4. pozycję listy największych sprzedawców komputerów. Miejsce utracił w 2016 na rzecz Asusa.

Bez rekordu, ale przyzwoicie

Choć w 2014 i 2015 roczna sprzedaż komputerów Mac była większa (ponad 20 milionów sztuk rocznie), to zeszłoroczny wynik na poziomie niemal 19,5 miliona należy uznać za bardzo dobry, zwłaszcza na tle całego rynku, który znów traci. Tym razem globalna sprzedaż komputerów rok to roku zmniejszyła się o prawie 3%.

Sprzedaż komputerów 2017 2016 Gartner

Źródło: Gartner


Należy zaznaczyć, że w statystykach uwzględniono tylko komputery stacjonarne, notebooki i ultranotebooki jak Surface. Zestawienie nie obejmuje iPadów i Chromebooków.
Na wynik nie mogła mieć zauważalnego wpływu sprzedaż iMac Pro, która rozpoczęła się w ostatnich dniach 2017, a z racji ceny i przeznaczenia, nie może być zbyt wielka. Raczej na sprzedaż mogły mieć wpływ promocje i obniżki cen najtańszego obecnie notebooka Apple, MacBooka Air, który, choć wydaje się mieć skromne możliwości, to zaspokaja większość potrzeb typowego użytkownika. Właśnie na MacBook Air piszę te słowa, a czy wśród Was są zadowoleni (lub nie) użytkownicy MBA?
Źródło: Gertner

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Kamil

  Z jakiego roku najbardziej opłaca się kupić macbooka air w tym momencie? Obojętne czy nówka czy używany, choć wolałbym nówkę. Ktoś jest w stanie mi pomóc? 🙂

  • Air

   Kamil MacBookAir 2017 Jest naprawdę wydajną, bezproblemową maszyną. Kupiłem w Wigilię i jestem bardzo zadowolony płynności pracy. Jest to produkt naprawdę dopracowany. Żaden laptop z windowsem na pokładzie nie ogarnia tak płynnie jak Air z macOS.

  • pemmax

   Nawet poprzedniejswze lata dają radę. Moja żona używa sprzętu z 2015 i jest ok. I mówię tu o komputerze w najprostszej konfiguracji.

  • usiak2002

   Fajny i jak na Apple tani komputer. Mam najnowszy model i jestem bardzo zadowolony. Ekran z innej epoki, ale nie jest to jakaś tragedia, da się normalnie pracować. Wszystko szybko śmiga, bateria robi miazgę – po 14 godzin na jednym ładowaniu.
   Moje sugestie:
   – nie kupuj wersji 128GB, to zdecydowanie za mało
   – sugeruję kupno poza oficjalnym kanałem dystrybucji, można kupić dużo taniej. Ja za wersję z dyskiem 256GB zapłaciłem 4600 (w sklepie Apple 5799). Na Allegro znajdziesz nowy sprzęt sprowadzany ze Stanów

 2. Edward

  Można powiedzieć, że jest w pierwszej czwórce, ale tez można powiedzieć, że jest na końcu. A raczej – jak widać – jest wielka trójka, potem długo nic i jest Apple. Wprowadził na rynek dwa razy mniej sprzętu, niż ten z trzeciej pozycji i prawie trzykrotnie mniej niż ten z pierwszej. I to pomimo monopolu na system operacyjny. To na zasadzie „nie: Krzyś dobiegł do mety jako ostatni, ósmy zawodnik, lecz: Krzyś jest w pierwszej dziesiątce” 🙂 Porównywanie z ASUSem czy Acerem nie jest śmieszne. Robią w zasadzie tylko urządzenia przenośne. Zresztą, co to za marki?