Według najnowszych danych przedstawionych przez Gartnera Apple wrócił na 4. pozycję listy największych sprzedawców komputerów. Miejsce utracił w 2016 na rzecz Asusa.

Bez rekordu, ale przyzwoicie

Choć w 2014 i 2015 roczna sprzedaż komputerów Mac była większa (ponad 20 milionów sztuk rocznie), to zeszłoroczny wynik na poziomie niemal 19,5 miliona należy uznać za bardzo dobry, zwłaszcza na tle całego rynku, który znów traci. Tym razem globalna sprzedaż komputerów rok to roku zmniejszyła się o prawie 3%.

Sprzedaż komputerów 2017 2016 Gartner

Źródło: Gartner

Należy zaznaczyć, że w statystykach uwzględniono tylko komputery stacjonarne, notebooki i ultranotebooki jak Surface. Zestawienie nie obejmuje iPadów i Chromebooków.

Na wynik nie mogła mieć zauważalnego wpływu sprzedaż iMac Pro, która rozpoczęła się w ostatnich dniach 2017, a z racji ceny i przeznaczenia, nie może być zbyt wielka. Raczej na sprzedaż mogły mieć wpływ promocje i obniżki cen najtańszego obecnie notebooka Apple, MacBooka Air, który, choć wydaje się mieć skromne możliwości, to zaspokaja większość potrzeb typowego użytkownika. Właśnie na MacBook Air piszę te słowa, a czy wśród Was są zadowoleni (lub nie) użytkownicy MBA?

Źródło: Gertner

Może Cię zainteresować: