Po zapowiedzi iMac Pro w czerwcu 2017 oraz gdy rozpoczynała się jego sprzedaż w grudniu, bardzo wiele osób zastanawiało się, czy pobierająca 500W w szczycie maszyna w tak ciasnej obudowie nie będzie się przegrzewać.

Złe wspomnienia po Power Mac G4 Cube

PowerMac G4 Cube

Fot. Wikipedia

Wpadki z chłodzeniem zdarzały się nie raz. Pamiętam narzekania klientów na niektóre modele Power Mac G3 „zielonego”. Określali odgłos ich pracy jako „zawodzenie” lub „wyjcie potępieńca”. Większe problemy sprawiał Cube. Za sprawą obsesji Jobsa na tle hałasu był pozbawiony aktywnej wentylacji. Miał ją zastąpić „komin” wewnątrz obudowy. Nie działało to dobrze. Komputer przegrzewał się i często zawodził. Współcześnie też zdarzały się wpadki, choć może nie tak spektakularne. Dlatego obawy o chłodzenie iMac Pro były uzasadnione, pomimo że zastosowano w nim niskonapięciowe, bardziej energetycznie wydajne układy.

PowerMac G3 Blue

PowerMac G3 Blue, fot. autora.

Tym razem Apple zrobił to dobrze

Pierwsze wrażenia użytkowników są jednak bardzo optymistyczne. Interesująca jest wypowiedź Stephena Hacketta. Opisał on w iMore swoją drogę do iMac Pro. Nie była ona prosta. Choć zastanawiał się nad iMac Pro, to z racji ceny zdecydował się na mocną konfigurację iMac 5k, która go kosztowała około 3099$, czyli niemal 2000$ taniej niż podstawowa wersja iMac Pro. Niestety już podczas przenoszenia danych z poprzedniego komputera, zauważył spory problem. Mocno obciążony iMac 5k jest głośny. Jego pojedynczy wentylator wchodząc na wysokie obroty, bardzo hałasuje. W pracy podcastera jest to spory problem.

Wtedy przeczytał on recenzję iMac Pro Jasona Snella. Oto jej fragment:

Podczas pracy z HandBrake, wentylator na moim iMac 5k zawsze się rozpędzał i był mocno słyszalny. O ile wiem, wentylatory iMaca Pro działają stale, ale są niesamowicie ciche. W moim normalnym środowisku biurowym nie słyszę ich. Dopiero wtedy, gdy obróciłem komputer iMac Pro i wyłączyłem wszystkie inne urządzenia, mogłem je usłyszeć. Kiedy HandBrake działał z pełną prędkością, iMac Pro brzmiał prawie tak samo — ale powietrze wydobywające się z otworów wentylacyjnych z tyłu było zdecydowanie cieplejsze!

Przeczytanie tej recenzji przez Stephena Hacketta poskutkowało zwrotem iMac 5k i zakupem iMac Pro. Z decyzji jest on na razie bardzo zadowolony, choć ma pewne obawy co do ewentualnej rozbudowy komputera za kilka lat.  Twierdzi, że mikrofon umieszczony 40 cm od iMac Pro nie wyłapuje szumu wentylatora, nawet gdy komputer wykonuje dość złożoną pracę z eksportem i odszumianiem materiałów audio.

Jak to zrobili?

iMac Pro radiator

W iMac Pro system chłodzenia składa się z dwóch wentylatorów. Wciągają one powietrze z wnętrza obudowy i wydmuchują przez potężny radiator na zewnątrz. Do radiatora prowadzą od procesora i układu graficznego po dwa grube przewody termiczne. Chłodzeniem steruje opisywany już kilka razy procesor T2. Apple twierdzi, że w ten sposób zwiększyło „pojemność systemu chłodzenia” o 80%. Wygląda na to, że nie mijają się z prawdą.

iMac Pro radiator żeberka

Zdjęcia iMac Pro pochodzą z iFixit.com

Może Cię zainteresować: