^
Intel wprowadza nowy kontroler Thunderbolt, będzie więcej akcesoriów!

Intel wprowadza nowy kontroler Thunderbolt, będzie więcej akcesoriów!

Jaromir Kopp

9 stycznia 2018

W ostatni czwartek, Intel cichaczem zapowiedział nową serię kontrolerów Thunderbolt 3 JHL7x40. Są to kontrolery do komputerów oraz urządzeń peryferyjnych jak monitory czy stacje dokujące.

Thunderbolt wychodzi z jaskini.

Upchnięcie Thunderbolt 3 w gnieździe USB-C spowodowało sporo zamieszania, jednak widać, że wyszło standardowi na dobre. Ostatnio akcesoria, które można podpiąć za pomocą Thunderbolt, zaczynają pojawiać się częściej i są oferowane przez coraz większą liczbę producentów. W ciągu roku pojawiły się dyski sieciowe QNAP z tym portem w roli superszybkiego Ethernet, nowe stacje dokujące między innymi od OWC, czy monitory z Thunderbolt w tym Samsunga. A będzie jeszcze lepiej.

Titan Ridge

Taką nazwę kodową nosi nowa seria kontrolerów Thunderbolt JHL7x40. Nowością względem poprzednika jest zgodność z DisplayPort 1.4.
JHL7540 oraz JHL7340 przeznaczone są dla producentów komputerów. Oferują tak jak poprzednicy transfer 40Gb/s i wsparcie dla PCIe Gen 3. Dodatkowo działają w standardzie DisplayPort 1.4
JHL7440 przeznaczony jest dla producentów peryferiów i monitorów. Poza wsparciem 40Gb/s i PCIe Gen 3 oraz DisplayPort 1.4 umożliwia zgodność z innymi funkcjami portu USB-C. Pozwala to na projektowanie peryferiów, które będą działać z komputerami mającymi zwykły port USB-C bez Thunderbolt w podstawowym zakresie. Pełną funkcjonalność urządzenie uzyska po podpięciu do USB-C z Thunderbolt. Dzięki temu nowe rozwiązania będą bardziej uniwersalne i atrakcyjne dla producentów, co przełoży się na ilość produktów zgodnych z Thunderbolt 3.
Należy pamiętać, że Thunderbolt jest wyprowadzeniem magistrali PCIe na zewnątrz komputera. Nie jest to klasyczny interfejs jak USB (2, 3, 3.1). Dzięki temu peryferia podłączane przez Thunderbolt są widziane przez system tak, jakby były podpięte do magistrali PCIe (mały skrót myślowy). Umożliwia to między innymi budowanie „PCI box”. Są to obudowy pozwalające na podpięcie kart PCIe do komputera np. notebooka „z zewnątrz”.
Więcej o możliwości nowych układów możecie przeczytać: New Intel® Thunderbolt™ 3 controllers offer DisplayPort 1.4, and basic peripheral compatibility with USB-C computer ports 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy