^

QNAP TS-453BT3 nowy członek rodziny Thunderbolt

Jaromir Kopp

4 października 2017

QNAP TS-453BT3 to najmłodszy i najmniejszy członek rodziny serwerów NAS z Thunderbolt 3, ale za to bardzo dobrze wyposażony.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o QNAP koniecznie przeczytaj darmowy eBook Mój QNAP.

Moc w niewielkiej obudowie

QNAP TS-453BT3 został zaopatrzony w cztery kieszenie na dyski SATA 3,5″ i 2,5″, w których można instalować dyski mechaniczne, jak i SSD. Jednak cechą wyjątkową poza dwoma portami Thunderbolt 3 (USB-C) znanymi z nowych MacBook’ów i iMac’ów jest zainstalowana w standardzie karta PCIe QM2 wyposażona w podwójny slot M.2 na szybkie dyski SSD oraz zewnętrzny port sieciowy 10 GbE.

Thunderbolt w QNAP

Przypomnę, że wyjątkową cechą Thunderbolt w macOS jest możliwość użycia go jako portu sieciowego (jak Ethernet czy WiFi) o wyjątkowej prędkości do 40 Gb/s. Nie wymaga to dokupowania drogich kart 10-gigabit Ethernet, jak w przypadku PC.
QNAP TS-453BT3 nowy członek rodziny Thunderbolt z pilotem
Do TS-453BT3 możemy podpiąć bezpośrednio dwa komputery przez Thunderbolt (jeżeli używamy komputerów starszych z Thunderbolt 1 lub 2 możemy użyć adaptera), które zobaczą zasoby sieciowe QNAP. Jednocześnie inni użytkownicy mogą używać QNAP dzięki dwóm portom GigabitEthernet i szybkiemu dodatkowemu 10-GigabitEtherent.
TS-453BT3 jednocześnie tworzy pomost pomiędzy siecią Thunderbolt i Ethernet pozwalając na wspólną pracę nad projektami z największą dostępną prędkością połączeń sieciowych.
Dyski M.2 SSD na karcie PCIe mogą być skonfigurowane jako pamięć podręczna lub osobna przestrzeń dyskowa, a dzięki systemowi Qtier QTS umieści najczęściej używane dane na szybszych napędach. Pozwala to na instalację dysków mechanicznych z zachowaniem nadal dużej wydajności. Jest to rozwiązanie podobne do Fusion Drive Apple.

QNAP TS-453BT3 nowy członek rodziny Thunderbolt tył

Pozostałe cechy TS-453BT3

Procesor 4-rdzeniowy Intel® Celeron® J3455 1,5 GHz, 8 GB pamięci RAM, 5 portów USB 3, 2 x HDMI 1.4b 4k, 2x Thunderbolt 3, 4 x kieszenie na dyski SATA, 2 x sloty na dyski M.2 (w sumie do 6 dysków), pilot.
Więcej informacji i dane techniczne na stronie QNAP
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o technologii Thunderbolt i Qtier zastosowanej w QNAP koniecznie przeczytaj darmowy eBook Mój QNAP.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Jan Szewczyk

    QNAP TS-453BT3 – to jest chyba to czego szukam, ale chciałbym się jeszcze upewnić. Nie mam żadnego doświadczenia z NASami, nie mam też odpowiednich warunków, aby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości NASa (mój upload wynosi średnio 0,325 Mbps :/) Ale potrzebuje hardwerowego RAID’a 5 4x4tb wd red pro, który podłącze do nowego macbooka pro z thunderbolt 3, ale przede wszystkim do hacintosha, na którym montuje filmy w 4k, niestety do płyty głównej mogę podłączyć co najwyżej kontroler ethernet 10gbit. Przeszukałem internet, różne rozwiązania LACIE. OWC, PRESONUS, SYNOLOGY i chyba tylko ten QNAP jest teraz najbardziej uniwersalny i future proof. Chyba, że wpadło Panu jakieś inne rozwiązanie. A wracająć do samego QNAP TS-453BT3, jak to jest z tymi QNAPami i OSX, podobno SYNOLOGY ma bardziej friendly rozwiązanie dla użytkowników OSX. Innymi słowy system SYNOLOGY bardziej przypomina właśnie OSX, a QNAP (brrr) windowsa – tak przynajmniej wyczytałem. Jeszcze jedno laickie pytanie. Wiem, że w przypadku hardwerowego RAIDa np OWC, uruchamiałbym go tylko wtedy gdybym potrzebował dostępu do danych jak to wygląda z NASem, czy można go często uruchamiać i wyłączać? Będę wdzięczny za odpowiedź.