^

iOS 11.2.2 oraz łatki dla macOS i Safari, czyli Apple łagodzi skutki Spectre

Jaromir Kopp

8 stycznia 2018

Zgodnie z obietnicami, Apple udostępnił aktualizację bezpieczeństwa macOS 10.13.2, aktualizację Safari 11.0.2 dla starszych systemów oraz nową wersję iOS 11.2.2. Głównym zadaniem nowości jest łagodzenie skutków problemu z procesorami zwanego Spectre.

Ryzyko zmniejszone

Opis dołączony do wszystkich aktualizacji jest w zasadzie identyczny. Zacytuję ten z iOS:

iOS 11.2.2 zawiera ulepszenia zabezpieczeń w Safari i WebKit w celu złagodzenia skutków działania Spectre (CVE-2017-5753 i CVE-2017-5715).

Pod opisem Apple podaje długą listę osób, którym dziękuje za pomoc w rozwiązywaniu problemu.
Poniżej znajdziecie link do angielskiej strony zawierającej listę najnowszych aktualizacji bezpieczeństwa (polska jeszcze nie została zaktualizowana): Apple security updates.
Z aktualizacją nie zwlekałbym ani chwili. Co prawda nie wiadomo, czy podatność została już wykorzystana, ale od momentu opublikowania szczegółów problemu prawdopodobieństwo jej użycia znacznie wzrosło, zwłaszcza że atak Spectre jest możliwy za pomocą stron WWW.
Aktualizacje znajdziecie tam, gdzie zwykle, czyli w iOS: Ustawienia -> Ogólne -> Aktualizacje, a w macOS w App Store, zakładka aktualizacje.

Meltdown i Spectre

Te dwa słowa są od kilku dni na ustach całego technologicznego świata. Więcej o problemie, który dotyczy praktycznie wszystkich współczesnych procesorów przeczytacie w seri art: Meltdown i Spectre.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy