^
Lepsza kompresja wideo? Apple przyłącza się do Alliance for Open Media

Lepsza kompresja wideo? Apple przyłącza się do Alliance for Open Media

Jaromir Kopp

6 stycznia 2018

Dopiero co w iOS 11 i macOS 10.13 pojawiła się systemowa obsługa bardzo wydajnego kodowania H.265 nazwana przekornie HEVC, a już mamy zapowiedź kolejnego formatu.

Alliance for Open Media

Z kodekami (wideo, zdjęć, dźwięku) jest pewien problem. Te najlepsze, choć często są udostępniane za darmo, to mają swoich „prywatnych” właścicieli, którzy zarządzają prawami i ich rozwojem wg swoich zasad. Do tego dochodzą pewnie animozje pomiędzy firmami i tarcia o to, kto ma… lepsze kodeki. Dostępne „otwarte” z powodu niedostatecznego wsparcia gigantów branży, nie zawsze rozwijają się w odpowiednim tempie, a czasem sprawiają też problemy licencyjne (prawnicy nie są tani).

Po co komu „otwarte” i wolne od tantiem standardy?

Między innymi po to, aby nie zastanawiać się nad legalnością użycia metod kompresji plików oraz nie ponosić dodatkowych opłat, gdy tworzymy jakieś własne rozwiązania. Mogą to być to nawet proste strony www jak prywatny blog z treściami AV. Często sobie nie zdajemy sprawy z aspektów prawnych, jakie z tym się wiążą. Stosując „otwarte” rozwiązania, problemów prawnych napotkamy mniej.
Jednak ważniejsza jest ogólna dostępność metod, ich jakość oraz cena (a w tym przypadku zerowa). Dzięki temu producenci i sprzętu i oprogramowania chętniej będą z nich korzystać. Takie właśnie (otwarte i wolne od tantiem) mają być formaty Alliance for Open Media. Na razie rozwijany i niebawem udostępniony ma być kodek wideo: AOMedia Video 1, zwany w skrócie AV1.

Apple gwarancją sukcesu?

Jak już wiemy, choć udział urządzeń Apple w rynku nie jest dominujący, to na tyle silny, że może wpływać na rozwój lub nie, określonych technologii. Tak było z USB wynalezionym przez Intela, któremu iMac bardzo pomógł, czy Flash Adobe, któremu brak wsparcia ze strony iOS bardzo zaszkodził.
Jak poinformował cnet, obecnie Alliance for Open Media wspierają praktycznie wszyscy giganci: Amazon, Apple, ARM, Cisco, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix oraz NVIDIA. Do tego wiele innych firm i organizacji jak np. VLC.
Jak podaje za Mozillą Mac Rumors nowy kodek pozwoli, na zmniejszenie objętości plików wideo od 25% do 35% i to względem bardzo już skutecznego HEVC (H.265)!
Na razie kwestią otwartą pozostaje, kiedy obsługa AV1 pojawi się w systemach Apple i czy będzie ona pełna, czy lekko okrojona, jak HEVC, do którego na razie nie ma kompletnego wsparcia w API systemowym dostępnym dla programistów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy