Zasiadłem w jednym pokoju z prawdziwym potworem. QNAP stworzył serwer NAS który ma w sobie ogromny potencjał który trudno będzie wykorzystać. Kto jednak będzie chciał się przekonać o jego możliwościach będzie musiał wydać ponad 10 tysięcy złotych. Oto nasze szybkie wrażenia z tego jak sprawuje się ot urządzenie.
Na początku sięgnijcie po materiał wideo jaki przygotowałem po krótkiej przygodzie z tym urządzeniem. Zobaczycie w filmie jakie złącza posiada serwer, jaki jest szybki oraz podejrzycie budowę urządzenia.
Serwery NAS nie są dla mnie tajemnicą. Przez moje ręce przeszło już kilkanaście urządzeń tego typu. Jednak na QNAP’a TVS-882 czekałem z ogromnym zainteresowanie. Powód był jeden – złącze Thunderbolt. I chociaż w modelu który posiadam jest to port w wersji 2 to i tak wąskim gardłem w ocenie wydajności tego urządzenia pozostają dyski. Tak ten mały potwór potrafi się rozpędzić 🙂
QNAP TVS-882 prezentuje się bardzo okazale. Metalowa konstrukcja daje poczucie solidnego wykonania. Co mnie zaskoczyło to gabaryty. Serwer nie jest duży. Myśląc o ośmiu dyskach spodziewałem się bardziej potężnej konstrukcji. To jest oczywiście wielki plus tego sprzętu bo pomimo ogromnych możliwości gromadzenia danych QNAP stworzył sprzęt do którego nie jest nam potrzebny osobny pokój lub serwerownia 🙂
Widać, że QNAP bardzo uważnie podszedł do budowy tego urządzenia. Wyświetlacz informuje nas o każdej czynności jaką wykonuje serwer. Od uruchamiania usług po inicjalizację dysków. O wszystkim dowiemy się z ciekłokrystalicznego ekranu. Na froncie mamy złącze USB i to już w wersji C. Radość dla posiadaczy nowych komputerów Apple! Zasilacz schowany jest w obudowę. Zatem pod biurkiem nie będziemy już przeciągać dodatkowych przewodów i żadne zbędne elementy nie będą się nam wałęsać. Świetnie też zaprojektowano wymianę dysków. Łatwo i wygodnie będziemy mogli dodawać i wyjmować nośniki danych.
Po kilku dniach spędzonych z tym urządzeniem mogę powiedzieć tylko jedno – chcę to! NAS ma praktycznie nieograniczone możliwości dzięki wbudowanym złączom Thinderbolt 2, HDMI i szybkim portom sieciowym możemy stworzyć z niego fantastyczne centrum multimedialne, a równocześnie może być on narzędziem do pracy przy obróbce materiału w Final Cut. Jedynie cena może nas powstrzymać przed przyniesieniem tego urządzenia do domu. Jednak nie usłyszycie ode mnie, że jest to sprzęt „za drogi”. Jego cena jest adekwatna do możliwości jakie posiada. A, że potrafi dużo to i cena potrafi zjeżyć wiele włosów na głowie. Z tym urządzeniem strzelamy w rynek zastosowań profesjonalnych. Jest to wąska specjalizacja rynku ale osoby które pracują w tej branży nie będą raczej narzekać na „wygórowaną cenę”.
Oficjalna witryna serwera QNAP TVS-882 – https://www.qnap.com/
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.