^
Apple Pay w Polsce? Pojawiają się pierwsze konkrety

Apple Pay w Polsce? Pojawiają się pierwsze konkrety

Jaromir Kopp

18 grudnia 2017

Nie doczekaliśmy się na Apple Pay w tym roku, choć plotki i niepotwierdzone informacje to sugerowały. Teraz pojawia się bardziej konkretna, choć nadal niepotwierdzona wiadomość.

Apple składa propozycję

Jak podaje Cashless.pl, w grudniu Apple złożył propozycję wdrożenia Apple Pay bankom działającym w Polsce. Technicznie nie jest to nic trudnego, bo technologia tokenizacji transakcji jest już w Polsce powszechnie stosowana przy płatnościach elektronicznych. Podczas wdrożenia usługi Apple, bankom mają pomagać eksperci jednego z dwóch największych operatorów kart działających w Polsce.

Pięć banków negocjuje warunki  Apple Pay

Z podanych informacji wynika, że tylko pięć banków podjęło rozmowy z Apple. Reszta ma użytkowników iPhone’ów „w nosie”. Proponuję zrewanżować się tym samym. Wracając do tematu, z przecieków wiadomo, że negocjację podjęły: Alior, BZ WBK i mBank. Na efekty niestety będziemy musieli sporo poczekać, bo mówi się o II kwartale 2018 roku. Informacje są niepotwierdzone, ponieważ Apple zobowiązało banki do poufności, grożąc wielkimi karami finansowymi.

Terminale bezstykowe

Niewiele jest krajów na świecie, gdzie jest tak rozbudowana sieć płatności bezstykowych, jak w Polsce. Właśnie mała ilość odpowiednich terminali w innych krajach utrudnia rozpowszechnienie Apple Pay i im podobnych usług. Apple w końcu zauważył potencjał Polski pod tym względem. Niestety problemem są opłaty. Banki pobierają 0,2-0,3% od transakcji (więcej od płatności kartami kredytowymi) i specjalnie nie ma się czym z Apple dzielić.
Jeżeli banki dogadają się z Apple co warunków i opłat, to Apple Pay może ruszyć nawet w I kwartale 2018, lecz bardziej realnym terminem jest II kwartał.

Pożyjemy zobaczymy

Aktualizacja: wygląda na to, że jednym z dwóch banków niewymienionych z nazwy przez Cashless.pl jest ING Bank Śląski:
ING Bank Śląski rownież planuje Apple Pay
 
Źródło: www.cashless.pl
Fot. tyt. Mariusz Połaski

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Applekrk

  Uryniuk ma swoje wtyki, siedzi w branży. Ufam mu 🙂

 2. sq2frd

  PKO BP/Inteligo ponoć też prowadzi negocjacje w tej sprawie z Apple. Pożyjemy zobaczymy.

  • Behinder

   Mam nadzieję że nie. Im mniej klientów PKO BP tym mniej paliwa na 500+

   • sq2frd

    PKO BP sam w sobie tak, ale nie moja „wina”, że kupili Inteligo. Zresztą sam PKO twierdzi, że to dwa różne banki 😉

 3. Kokolino9667

  Terminale i dobra siec to jeszcze nie wszystko, przeciętne wynagrodzenie Polaka to 1300$, gdyby statystyczny Polak wydal 100% swojego uposażenia poprzez Apple Pay to zarobek dla banku ( 0,2%-0,3%) ktory bedzie sie nim dzielil z Apple wynosic bedzie ok. 4$! czy dla takiej kwoty gra warta jest swieczki? to juz wie samo Apple ktore ma wiecej danych ( ilosc iPhonow, wysokość kwot wydawanych w App Store itd…itd…) , pewne jest ze wczesniej czy pozniej Apple Pay zawita do Polski, ale czy bedzie to w roku 2018? szczerze watpie!