^

Apple Pay w Polsce przed gorączką świątecznych zakupów?

Jaromir Kopp

19 października 2017

Wiele wskazuje na to, że Apple w końcu zauważył, jak w Polsce są popularne i chętnie używane systemy płatności bezdotykowych. Plotki i poszlaki na temat wprowadzenia Apple Pay w naszym kraju wydają się coraz bardziej wiarygodne.

Płatności bezdotykowe

Przypomnę, że Polska jest liderem wśród większych państw Europy w ilości terminali i popularności płacenia zbliżeniowego. Małgorzata Ciszecka, Senior Manager, Regional Product & Market Development z Visa podała, że do końca 2017 roku praktycznie wszystkie terminale płatnicze w Polsce będą obsługiwać płatności bezdotykowe.

Coraz więcej poszlak

Ponad tydzień temu kolega Michał wyśledził, że na polskich stronach Apple pojawiły się 3 października „Informacje o usłudze Apple Pay dla sprzedawców”, a  9 października wprowadzono jeszcze więcej informacji dla klientów. Było to o tyle dziwne, że wśród krajów wymienionych podczas konferencji podsumowującej finansowy kwartał Apple, w których Apple planuje wprowadzić swoje płatności, Polska się nie znalazła. Wymieniono Finlandię, Denmark, Szwecję, oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Apple Pay informacje po polsku na stronie Apple
Wczoraj 9to5mac.com podał za szwedzkim portalem MacPro bardziej konkretne informacje o terminie (24 października) i banku (Nordea), który będzie wprowadzał Apple Pay w krajach skandynawskich.
W kolejnych aktualizacjach tego newsa do listy krajów doszła… Polska. Ponoć uzyskano wiarygodne informacje, że PKO BP testuje system i zamierza go niebawem wprowadzić (jeszcze w tym roku).

Karta PKO BP w iPhone Apple Pay MacRumors

Źródło: https://www.macrumors.com/2017/10/18/apple-pay-netherlands-poland-rumors/


W serwisie macrumors.com pojawiło się nawet zdjęcie iPhone z kartą PKO BP gotową do płatności. Jednak PKO BP milczy w sprawie Apple Pay, podając przy okazji, że nie planuje na razie wprowadzać Android Pay.
Nie będzie Android Pay w PKO BP
Osobiście bardziej bym się ucieszył z polskiej Siri, ale dobre będzie i Apple Pay w tym roku. Wygląda na to, że czas zacząć więcej zarabiać, aby były środki na płatności za pomocą iPhone i Apple Watch’a, czego i Wam życzę.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Krzysztof Iwiński

  Ja wolę Apple Pay. Wiadomo wszystko zależy od tego co i jak kto używa. Dla mnie Siri nie jest aż tak ważna. A jak bardzo czegoś bym od niej chciał to i te dwa zdania po angielsku można powiedzieć. Poza tym trzeba jasno patrzeć na sytuację. Siri jest dostępna tylko że po angielsku (wyjątek to oczywiście Apple TV). Natomiast Apple Pay nie było więc mimo wszystko jest to różnica.

 2. angelares

  Cp to za państwo Denmark, Jarek?

  • Paweł Nyczaj

   Demnark to Dania. Do koła podbiegunowego jeszcze daleko.

 3. DrDisqus

  Może i fajnie by było zapłacić zegarkiem czasem, tylko pomimo, że mam konta w 4 bankach, to nie w tym 🙂

 4. Krzysztof Kwiatkowski

  I co jak zwykle przecieki, plotki okazały się guzik warte 🙂 dla mnie to całkowicie zbędne bo i tak nie zamierzam płacić telefonem ani dziś ani w przyszłości. Aple paj nie dla nas i jeszcze dłuuugo nie bo odpalać usługę dla garstki użytkowników? Bez sensu.