^

Mac mini. Najlepszy Mac powraca

Przemysław Marczyński

20 października 2017

Mam ogromny sentyment do tego komputera. Był moim pierwszym Makiem i zawsze podziwiałem moc jaka była zamknięta w tym niewielkich rozmiarów sześcianie. Był to również fantastyczny komputer na wejście w ekosystem Apple z faktu na jego cenę. Mac mini, maszyna niemal idealna do zastosowań domowych.

Mac mini najlepszym sposobem na poznanie Apple

Kiedy kupowałem swojego Mac’a byłem „switcherem” z Windowsa. Miałem monitor, klawiaturę, myszkę… jak każdy użytkownik sprzętu komputerowego. Nie miałem jednak pieniędzy… jak większość z nas. Komputer Apple był marzeniem, które kosztowało dużo za dużo. Wprowadzenie Mac’a mini zmieniło wszystko. Komputer tani, bez ekranu i akcesoriów. Jedynie pudełko z macOS – i to było najważniejsze.
Mac mini

Jego rozmiar to atuty

Wielu z nas ten komputer był punktem styku ze sprzętem Apple. iPhone przekonał wielu do rozwiązań tej firmy, jednak Ci którzy wchodzili w ekosystem Apple w ogromnej części zaczynali swoją przygodę właśnie od tego komputera. Można na nim zrobić praktycznie wszystko i był niezastąpiony do zadań domowych. Dziś nawet znajduje swoje miejsce w serwerowniach, a jako komputer niewielkich rozmiarów wielokrotnie doskonale mieścił się pod telewizorem, stając się serwerem multimediów.

Legenda nie umiera


Kto miał kontakt z tym komputerem, podczas ostatnich konferencji Apple wypatrywał odświeżenia tej linii. Niestety bezskutecznie. Ostatnia aktualizacja komputera miała miejsce w 2014 roku. Jednak to była kosmetyka w porównaniu do aktualizacji z 2012 (model Macmini6.1). Mówiło się, że ten komputer został uśmiercony i zapomniany. Dziś jednak na łamach MacRumors jeden z czytelników podzielił się odpowiedzią jaką otrzymał od Tima Cooka. Wynika z niej jedno – są plany, aby Mac mini wrócił na rynek w nowej odsłonie. Co więcej, komputer ten ma być ważną częścią linii komputerów.
Jest zatem nadzieja na nowego Mac’a mini. Niewątpliwie powinien on przysłużyć się do przyciągnięcia nowych użytkowników do ekosystemu Apple. Dla mnie ten komputer to małe arcydzieło i dlatego mu kibicuję i trzymam kciuki by słowa z powyższego maila okazały się prorocze..
Czy Mac mini pojawi się jeszcze w tym roku? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że czekają nas inne emocje dotyczące obiecanych na tę końcówkę roku produktów.
Witryna Mac mini – https://www.apple.com/pl/mac-mini/
Zdjęcie 1 | 2

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Michal Koralewski

    Dokładnie tak jak piszesz – na Maca Mini przesiadłem się 4 lata temu prosto z PCeta i to wciąż jest mój główny komputer do prac biurowych. Uwielbiam go!

  2. Michał Liczbik

    Jeśli wróci kupuję!