Kategorie Archiwum

Mac Pro… nie zapominamy!

W tym tygodniu „świat” żył premierą iMaca Pro. Pisały o niej wszystkie media, związane z technologiami Apple. Pisaliśmy i my. Przy okazji wspominałem, że iMac Pro ma na jakiś czas zamknąć usta narzekającym na brak oferty Apple dla użytkowników „pro”… na jakiś czas.

iMac Pro… potężny, nierozbudowywalny…

iMac Pro może zadowolić najbardziej wymagających użytkowników, pod warunkiem, że ich potrzeby nie będą się zbyt szybko zmieniać, czy rosnąć. Co prawda iMac’a da się rozbudowywać w pewien sposób, ale tylko przy pomocy serwisu.

Obecnie Apple nie ma żadnego komputera, który można swobodnie, w domowym zaciszu doposażyć w RAM, większy lub kolejny dysk, czy kartę graficzną. Obecnie jedynym ratunkiem są „PCI box” podpinane przez Thunderbolt. Nie są jednak lekarstwem na braki w pamięci. Narzekania „prouserów”, mogą więc szybko powrócić.

Mac Pro? Jest nadzieja

Już w kwietniu 2017, podczas spotkania z dziennikarzami w Product Realization Lab, Phil Schiller powiedział: Mamy ciężko pracujący zespół. Chcemy go (Mac Pro — przyp. red.) zaprojektować, abyśmy mogli utrzymać i podnosić jego wydajność, dzięki regularnym ulepszeniom, a naszym celem jest uczynienie z niego naszego, najwyższej klasy, wysokowydajnego systemu komputerowego, zaprojektowanego dla naszych wymagających klientów.

Kolejny raz „prouserzy” otrzymali kilka słów otuchy podczas czerwcowego WWDC. Nie bezpośrednio ze sceny, ale z informacji prasowych dotyczących zapowiedzi iMac Pro: Pracujemy nad całkowicie przeprojektowanym komputerem Mac Pro nowej generacji, zaprojektowanym dla profesjonalistów, klientów którzy potrzebują najwyższej klasy, wysokowydajnego systemu o modułowej konstrukcji, a także nowego profesjonalnego monitora high-end.

Mac Pro pojawił się również we wczorajszej informacji o premierze iMac Pro. Komunikat prawie identyczny z czerwcowym: Oprócz nowego iMaca Pro, Apple pracuje nad całkowicie przeprojektowanym komputerem Mac Pro nowej generacji, zaprojektowanym dla profesjonalnych klientów, którzy potrzebują najwyższej wydajności, systemu o dużej przepustowości w modularnej, nadającej się do modernizacji konstrukcji, a także nowego monitora high-end pro.

Nie ma nic o terminie premiery ani założeniach konstrukcyjnych. Możemy więc popuścić ciut wodzy fantazji.

Jaki będziesz Macu Pro?

Najwięcej można wyczytać z kwietniowej informacji i jest ona najbardziej optymistyczna, i oby się nie zmieniła.

Wygląda na to, że nowy Mac Pro ma mieć konstrukcję pozwalającą na jego łatwe dostosowywanie do „nowych trendów” i najnowszych, najszybszych komponentów.

Tak tego nie róbcie! To nie jest dobry plan dla Mac Pro! 😉

Aby fantazja projektantów Apple nie poszła za daleko, mogę zaproponować im kilka podpowiedzi.

Dobrze zaprojektowana płyta główna z bardzo szybkimi magistralami systemowymi powinna wystarczyć na długo. Przewidziałbym również opcję wymiany procesora lub choć karty z procesorami. Układy graficzne, również powinny być wymienne. Do tego pamiętajmy o kilku (kilkunastu) slotach na pamięci RAM. Do szyny systemowej zalecam podpiąć jakiś kontroler szybkiej, ale popularnej magistrali. Obecnie na topie jest PCIe, ale można zrobić jakiś uniwersalny mostek. Profesjonaliści z radością przywitają możliwość wbudowywania dodatkowych pamięci masowych. Warto o tym pamiętać i zostawić trochę miejsca. Interfejsy zewnętrze również mogą być na kartach vel modułach. A! I zalecam, aby nie tylko pozostawić trochę miejsca na dodatki, ale również pomyśleć o łatwym do nich dostępie. Myślę, że po zastosowaniu takich tricków, sukces Mac Pro będzie gwarantowany (ale nie przesadzajcie z ceną, iMac Pro to już napinanie struny).

No i gotowe!

Zaraz… coś mi to przypomina!

PowerMac 9600/200MP (1997)

PowerMac 9600/200MP (1997)

A może jednak efekt wieloletnich działań „[…] ciężko pracującego zespołu […]” przyniesie coś, co nas nie tylko zaskoczy, ale i będzie spełniało postawione wymagania bez większych kompromisów?

Obawiam się, że przekonamy się o tym dopiero w czerwcu 2018 roku, jak nie poźniej.

Więcej ściąg dla działu projektowego Apple:

PowerMac G4

PowerMac G3 Blue and White

PowerMac G3 Beige: wnętrze

PowerMac G4 Quicksilver

Fot. z archiwum autora

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.