^

Synaptics rozpoczyna produkcję czytnika linii papilarnych w ekranie… co na to Apple?

Jaromir Kopp

13 grudnia 2017

Synaptics ogłosił wczoraj, że rozpoczyna masową produkcję swojego czytnika linii papilarnych instalowanego w lub pod ekranem: Clear ID FS9500. Jak podaje, produkcję rozpoczyna we współpracy z „5 najważniejszymi producentami OEM”.

Clear ID FS9500

Ma działać „przez szkło” i ekran OLED, poprawnie odczytywać nawet mokre palce, ma nie dać się oszukać i do tego odblokowywać urządzenie „dwa razy szybciej” niż „trójwymiarowe rozpoznawanie twarzy”. Wygląda to dobrze, wręcz buńczucznie. Niestety urządzenie będzie pracować tylko na małym, wybranym fragmencie ekranu.
Synaptics Clear ID FS9500

Co na to Apple?

Craig Federighi we wrześniowym wywiadzie wyraźnie podkreślił, że Face ID „jest przyszłością biometrii w zabezpieczeniach”. W podobnym tonie wypowiadali się inni przedstawiciele Apple. Jednak Federighi dodał również, że są pewne sytuacje, gdzie inne metody biometrii lub ich połączenie ma sens.
Należy przypomnieć, że Apple dementował plotki, jakoby planował użycie czytnika linii papilarnych pod ekranem w iPhone X, gdyby projekt Face ID zawiódł.

Wtem!

Patently Apple przytoczył niedawno zdobyty przez Apple patent (złożony w 2015 roku) na rozpoznawanie linii papilarnych przez ekran OLED. Patent został zgłoszony w USA i Europie.
Czytnik linii papilarnych w ekranie - patent Apple
Pobieżna analiza informacji, jakie zostały podane przez firmy, pokazuje bardzo wiele podobieństw technologii Synaptics, do tej z patentu Apple. Jedyna większa różnica to obszar, na jakiej ma działać (cały ekran w opisie patentu Apple). Jednak patent dotyczy sposobu działania, a nie obszaru. Dodatkowo mówi on o możliwej integracji z czujnikami dotykowymi i rozpoznawaniu gestów.
Synaptics Clear ID FS9500 jak działa

Jak myślicie, będzie wojna, czy współpraca?

Jeżeli czytnik nie pożera zbyt wiele energii i uda się go upchnąć, to chętnie przywitałbym go w zegarku Apple. O Face ID nie udało mi się wyrobić jeszcze własnego zdania na podstawie praktyki z powodu braków sprzętowych.
Zdjęcia i źrodła:
Patentlyapple.com
Synaptics.com
Macrumors.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Tomasz Kowalski

    Apple wymyśliło FaceID ponieważ nie udało im się wepchnąć skanera linii pod ekran. Innym, kilka tygodni po premierze iPhone X, się udało. Ciekawe czy specjalnie czekali aby wyrolować Apple? Teraz już Apple ciężko będzie wycofać się z FaceID. Chętnie zobaczę taki czytnik linii w następnym telefonie.
    A ruch z patentem? Zwykły trolling… Nie mamy technologii ale opatentujmy, bo może inni będą mieć.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Tańszy iPhone tylko na rynek chiński? To niestety możliwe - Mój Mac - […] z androfonów, to już śpieszę donieść, że Apple od kilku lat ma patent, a nawet patenty na pod ekranowy…