Łatwo możesz pisać polskie znaki w macOS tak jak w Windowsie. Jeśli przesiadłeś się z Windowsa na komputer Apple, właśnie tworzenie polskich znaków może być jedną z bardziej irytujących rzeczy na nowej platformie.

W Windowsie zawsze tworzyłeś litery ś, ń, ą przytrzymując prawy klawisz alt. W systemie macOS przeżywasz prawdziwą rewolucję, bo w komputerach Apple ojczyste znaki tworzymy z lewy klawiszem Option. Ta zmiana przyzwyczajeń może być bolesna. Możemy jednak temu zaradzić i zmienić sposób wprowadzania polskich liter z prawym klawiszem Command. Pozwoli to zachować swoje przyzwyczajenia z systemu Windows i bezpiecznie korzystać z komputerów Apple.

Polskie znaki pod przyciskiem Command

Domyślnie tworzymy polskie znaki z klawiszem Option. Możemy zmienić funkcje klawiszy Option pod klawiszem Command. Pozwoli to wywołać tworzenie polskich znaków pod przyciskiem znajdującym się po prawej stronie klawiatury.

Zmieniamy znaczenie klawiszy Option i Command

Funkcje klawiszy zamienimy w Preferencjach systemowych.

preferencje-systemowe-macos

Następnie wchodzimy w funkcje Klawiatura.

preferencje-klawiatura-macos

W oknie ustawień klawiatury wybieramy przycisk Klawisze modyfikujące.

macos-modyfikacja-klawiszy

W tym miejscu podmieniamy rozpoznawanie klawiszy funkcyjnych w systemie. Klawisz Option zmieniamy na Command. Pamiętajmy, żeby podmienić również znaczenie klawisza Command na Option, abyśmy nie stracili możliwości korzystania z funkcji skrótów klawiaturowych w systemie.

macos-modyfikacja-klawiszy-funkcyjnych

Zobacz jak zmienić ustawienia klawiszy

Na poniższym filmie pokazuję jak zmienić ustawienia klawiszy aby pisać polskie znaki pod macOS w „stylu Windowsa”

Może Cię zainteresować: