^
polskie-znaki-macos-jakwindows

Jak pisać polskie znaki z prawym przyciskiem Command. Tak jak w Windowsie.

Przemysław Marczyński

13 grudnia 2017

Łatwo możesz pisać polskie znaki w macOS tak jak w Windowsie. Jeśli przesiadłeś się z Windowsa na komputer Apple, właśnie tworzenie polskich znaków może być jedną z bardziej irytujących rzeczy na nowej platformie.
W Windowsie zawsze tworzyłeś litery ś, ń, ą przytrzymując prawy klawisz alt. W systemie macOS przeżywasz prawdziwą rewolucję, bo w komputerach Apple ojczyste znaki tworzymy z lewy klawiszem Option. Ta zmiana przyzwyczajeń może być bolesna. Możemy jednak temu zaradzić i zmienić sposób wprowadzania polskich liter z prawym klawiszem Command. Pozwoli to zachować swoje przyzwyczajenia z systemu Windows i bezpiecznie korzystać z komputerów Apple.

Polskie znaki pod przyciskiem Command

Domyślnie tworzymy polskie znaki z klawiszem Option. Możemy zmienić funkcje klawiszy Option pod klawiszem Command. Pozwoli to wywołać tworzenie polskich znaków pod przyciskiem znajdującym się po prawej stronie klawiatury.

Zmieniamy znaczenie klawiszy Option i Command

Funkcje klawiszy zamienimy w Preferencjach systemowych.
preferencje-systemowe-macos
Następnie wchodzimy w funkcje Klawiatura.
preferencje-klawiatura-macos
W oknie ustawień klawiatury wybieramy przycisk Klawisze modyfikujące.
macos-modyfikacja-klawiszy
W tym miejscu podmieniamy rozpoznawanie klawiszy funkcyjnych w systemie. Klawisz Option zmieniamy na Command. Pamiętajmy, żeby podmienić również znaczenie klawisza Command na Option, abyśmy nie stracili możliwości korzystania z funkcji skrótów klawiaturowych w systemie.
macos-modyfikacja-klawiszy-funkcyjnych

Zobacz jak zmienić ustawienia klawiszy

Na poniższym filmie pokazuję jak zmienić ustawienia klawiszy aby pisać polskie znaki pod macOS w „stylu Windowsa”

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (13)
L

13 komentarzy

 1. AdamP

  Niestety opisana metoda powoduje zamianę miejscami klawiszy cmd i alt również z lewej strony. Jeżeli dla kogoś to kłopot polecam appkę Karabiner Elements.

  • em

   pomogło, genialne

 2. MHM

  „bo w komputerach Apple ojczyste znaki tworzymy z lewy klawiszem Option.” – no to mam popsutego Mac’a 🙁 U mnie PL znaki wchodzą z prawym Option. Sprawdzę w domu czy z lewym też działa. W pracy na co dzień korzystam z Windowsa, w domu z Mac’a. Kompletnie nie mam problemu z pisaniem na przemian to na jednym to na drugim typie kompa.

 3. Remik_K

  „polskie znaki w macOS tak jak w Windowsie” NIE. W Windowsach albo w Windows.

  • Krzysztof

   Grammar nazi? W dodatku wątpliwej jakości, bo skoro Windows potraktujemy jako rzeczownik – system operacyjny Windows – to właśnie „w Windowsie”

   • Jurek

    Witam. Nie zwracaj uwagi nawet. Od lat jestem Adminem na grupach z humorem na fb. Długo była też taka ok 300 tyś ale ją blokli. Napisałem bo o doświadczenie chodzi. ZAWSZE po takim tekście usuwałem ludzi z grup. To konsekwencja tego że ktoś nie rozumie charakteru miejsca gdzie jest ani tematów tam podejmowanych. Zwracanie uwagi na ortografię lub pisownię w tego typu pomocowym artykule to,podobnie jak na grupach z humorem,więcej jak żenada dla mnie. I tyle na ten temat.

   • Hej

    Nie grammar nazi, tylko pospolity, zwykły debil

 4. Paweł

  Dzięki Przemo pomogłeś

 5. SentinoGm2l

  super poradnik pozdrawiam Cię Przemek.

 6. ANDRZEJEK

  Dzień dobry 🙂 U mnie jest taki problem, że nie zapisuje się zmiana klawiszy option/command. Zamieniam je, wciskam OK, okno się zamyka i nic się nie zmienia. Jak wchodzę jeszcze raz w „klawisze modyfikujące” to dalej jest domyślne ustawienie. Pomożecie ? ;]

 7. Wichr

  Pomogło dzięki

 8. ko_sz

  A czy taką zmianę da się zrobić na klawiaturze Mac, która jest podpięta do kompa PC?

 9. sys

  Cześć, niedawno przesiadłem się na nowego air’a. W dotychczasowym korzystałem z paralells z win XP i dla wygody zmieniłem command na option. Po zmianie maca niespodzianka – prawy alt (command) nie działa, polskie znaki w windowsie 11 tylko po lewej stronie.
  Teoretycznie można przywyknąć, ale próbuję rozkminić gdzie leży problem: w MacOSie, paralellsie, czy w win 11?
  Byłbym wdzięczny za podpowiedź.