Wybierz Strona

Jak pisać polskie znaki z prawym przyciskiem Command. Tak jak w Windowsie.

Jak pisać polskie znaki z prawym przyciskiem Command. Tak jak w Windowsie.

Łatwo możesz pisać polskie znaki w macOS tak jak w Windowsie. Jeśli przesiadłeś się z Windowsa na komputer Apple, właśnie tworzenie polskich znaków może być jedną z bardziej irytujących rzeczy na nowej platformie.
W Windowsie zawsze tworzyłeś litery ś, ń, ą przytrzymując prawy klawisz alt. W systemie macOS przeżywasz prawdziwą rewolucję, bo w komputerach Apple ojczyste znaki tworzymy z lewy klawiszem Option. Ta zmiana przyzwyczajeń może być bolesna. Możemy jednak temu zaradzić i zmienić sposób wprowadzania polskich liter z prawym klawiszem Command. Pozwoli to zachować swoje przyzwyczajenia z systemu Windows i bezpiecznie korzystać z komputerów Apple.

Polskie znaki pod przyciskiem Command

Domyślnie tworzymy polskie znaki z klawiszem Option. Możemy zmienić funkcje klawiszy Option pod klawiszem Command. Pozwoli to wywołać tworzenie polskich znaków pod przyciskiem znajdującym się po prawej stronie klawiatury.

Zmieniamy znaczenie klawiszy Option i Command

Funkcje klawiszy zamienimy w Preferencjach systemowych.
preferencje-systemowe-macos
Następnie wchodzimy w funkcje Klawiatura.
preferencje-klawiatura-macos
W oknie ustawień klawiatury wybieramy przycisk Klawisze modyfikujące.
macos-modyfikacja-klawiszy
W tym miejscu podmieniamy rozpoznawanie klawiszy funkcyjnych w systemie. Klawisz Option zmieniamy na Command. Pamiętajmy, żeby podmienić również znaczenie klawisza Command na Option, abyśmy nie stracili możliwości korzystania z funkcji skrótów klawiaturowych w systemie.
macos-modyfikacja-klawiszy-funkcyjnych

Zobacz jak zmienić ustawienia klawiszy

Na poniższym filmie pokazuję jak zmienić ustawienia klawiszy aby pisać polskie znaki pod macOS w „stylu Windowsa”

O autorze

Przemysław Marczyński

Dziennikarz technologiczny. Redaktor naczelny miesięcznika Mój Mac Magazyn. Od przeszło 10 lat tworzy serwis internetowy www.mojmac.pl. Podcaster. Współautor książki "macOS Mojave. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl

4 komentarze

 1. AdamP

  Niestety opisana metoda powoduje zamianę miejscami klawiszy cmd i alt również z lewej strony. Jeżeli dla kogoś to kłopot polecam appkę Karabiner Elements.

  Odpowiedz
 2. MHM

  „bo w komputerach Apple ojczyste znaki tworzymy z lewy klawiszem Option.” – no to mam popsutego Mac’a 🙁 U mnie PL znaki wchodzą z prawym Option. Sprawdzę w domu czy z lewym też działa. W pracy na co dzień korzystam z Windowsa, w domu z Mac’a. Kompletnie nie mam problemu z pisaniem na przemian to na jednym to na drugim typie kompa.

  Odpowiedz
 3. Remik_K

  „polskie znaki w macOS tak jak w Windowsie” NIE. W Windowsach albo w Windows.

  Odpowiedz
 4. Paweł

  Dzięki Przemo pomogłeś

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!