^
Dahua IPC-C46P - Kevin sam w domu

Dahua IPC-C46P zamiast Kevina, czyli monitoring IP

Jaromir Kopp

15 grudnia 2017

Nie każdy ma Kevina, którego może zostawić samego w domu. Na szczęście są rozwiązania, które nie grożą wizytą opieki społecznej i sądem rodzinnym. Jednym z nich są kamery IP.

Dahua IPC-C46P pochodzi od profesjonalistów.

Dahua to uznany producent sprzętu do monitoringu oraz rozwiązań wizyjnych dla przemysłu. Teraz wkracza on ze swoimi produktami na rynek konsumencki.

Tylko podświetlanie IR. Po lewej opisywana Dahua IPC-C46P, po prawej Dahua IPC-A46P

Tylko podświetlanie IR. Po lewej opisywana Dahua IPC-C46P, po prawej Dahua IPC-A46P


Doświadczenie zdobyte w produkcji sprzętu profesjonalnego widać na każdym kroku. Po pierwsze: zgodność kamer Dahua z wieloma profesjonalnymi programami do monitoringu oraz rejestratorami i dyskami NAS w tym QNAP. Kolejna zaleta to zastosowanie sprawdzonego oprogramowania wewnętrznego i technik np. wykrywania ruchu i postaci.

Amator też sobie poradzi i nie przepłaci

Na szczęście firma dobrze rozpoznała potrzeby amatorów i zastosowała dodatkowe rozwiązania, które sprawdzają się w domach, czy biurach, w których zazwyczaj nie ma rejestratora. Cena też jest bardzo przystępna.
Dahua IPC-C46P - co w pudełku
Kamera łączy się z siecią przez WiFi i potrafi zapisywać filmy powstałe podczas „zdarzeń” na karcie microSD o pojemności do 128 GB. Ma to tę wadę, że zapis może zniknąć wraz z kamerą. Na takie przypadki stworzono usługę Easy4ip Cloud. Kamera po wykryciu zdarzenia wysyła na serwer film. Możemy skorzystać z darmowego, 30-dniowego okresu próbnego. Potem miesięczna opłata za przechowywanie nagrań „alarmowych” przez 7 dni to 5$. Usługę można wykupić np. tylko na czas wyjazdów. Ci, którzy nie chcą płacić, mogą użyć np. dysku sieciowego QNAP. Pisaliśmy o tym w listopadowym Mój Mac Magazynie.
Pomyślano również o dwukierunkowej łączności audio. Kamera ma mikrofon i głośnik. Dzięki temu nadaje się do roli niańki czy domofonu.

Dahua IPC-C46P mała, ale solidna

Do oprogramowania jeszcze wrócimy, teraz trochę o sprzęcie i jego możliwościach.
Jest to kamera do użytku wewnętrznego (nie jest wodoodporna), ale działa w szerokim zakresie temperatur (-10°C~+45°C, przy wilgotności mniej niż 95% RH). Wymiary kamery to: 107 × 76 × 65 mm, a waga: 160 g.
Kamera może rejestrować obraz o olbrzymiej rozdzielczości nawet do 2688 × 1520 piksli. Jest to przydatne, zwłaszcza w połączeniu z bardzo szerokim kątem widzenia (130°). Odpowiednio umieszczona ogranie „wzrokiem” całe pomieszczenie, a obraz będzie w każdym miejscu szczegółowy.
Strumień danych możemy kodować za pomocą kompresji H.264 i UWAGA… H.265, czyli tej dopiero co wprowadzonej przez Apple w iOS 11 i macOS i nazwanej HEVC. Pozwala to na przesyłanie najwyższej rozdzielczości przy przepustowości w okolicach 500 KB/s (~4 Mb/s). Można również wybrać (i przełączać się pomiędzy) rozdzielczość standardową, której wystarczy 60 KB/s (0,5 Mb/s). Jest to ważne, jeżeli będziemy się łączyć przez siec komórkową.
Kamera jest bardzo czuła, nawet w znikomym oświetleniu ma wyraźny, kolorowy obraz. Gdy jednak jest zbyt ciemno, przełącza się na tryb nocny w podczerwieni i włącza bardzo silny (jak na wielkość urządzenia) oświetlacz. Wg producenta ma on zasięg 10 metrów, ale moje doświadczenia wskazują, że doświetla do 15 metrów. Jego moc jest dostosowywana do potrzeb.
Dahua IPC-C46P - wygląd
Kamera ma zwartą budowę. U góry znajduje się siatka głośnika. Z tyłu umieszczono złącze zasilania microUSB. W zestawie znajduje się bardzo długi, bo aż 3-metrowy [!] kabel zakończony wtyczką USB i odpowiedni 5 W zasilacz. Podczas pracy za dnia nie pobiera więcej niż 2-3 W, w nocy 3-4 W. Pozwala to na łatwe używanie kamery w sytuacjach, gdy nie ma zasilania. Power bank może zapewnić kilkanaście i więcej godzin pracy.
Z przodu znajduje się obiektyw, oświetlacz IR oraz mikrofon. Podstawa jest solidna, można ją ustawiać w szerokim zakresie kątów i ma wbudowany silny magnes, dlatego można zamocować ją bezpośrednio do metalowych elementów. Na inne przypadki, producent dostarczył blachę z otworami do przykręcenia. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie. Jeżeli zamocujemy kamerę „do góry nogami”, to możemy włączyć opcję odwracania obrazu, dlatego nadaje się do montażu sufitowego.

Dahua IPC-C46P - obraz jak żyletka i to z ekranu iPhone

Dahua IPC-C46P – obraz jak żyletka. Zdjęcie z ekranu iPhone

Uruchomienie

Kamera nie ma portu sieciowego, łączy się jedynie za pomocą WiFi, b, g, n (2,4 GHz). Do konfiguracji wymagana jest aplikacja. Dostępne są wersje na iOS oraz dosłownie od 2 dni na macOS. Na inne systemy również.
Po pobraniu aplikacji z App Store i jej uruchomieniu zakładamy darmowe konto potrzebne do zdalnego łączenia się z kamerą, gdy jesteśmy poza domem. Przyda się też do synchronizacji posiadanych kamer z innymi urządzeniami i aplikacjami oraz do czasowego udostępniania obrazu innym. Po założeniu konta możemy dodać nasze urządzenie. Najlepiej zrobić to wg dołączonej prostej instrukcji. Należy podłączyć iPhone do sieci WiFi, z jaką kamera będzie pracować. Ważne: musi to być 2,4 GHz. Włączamy kamerę, skanujemy kod QR z urządzenia lub pudełka (numer seryjny). Podajemy hasło do sieci i upewniamy się, że głośność w iPhone jest ustawiona maksymalnie. Aplikacja zacznie „kukać”, tak hasło do sieci jest przekazywane dźwiękowo! Może to potrwać dłuższą chwilę. Dalej podajemy domyślne hasło do kamery „admin”, nadajemy jej nazwę i gotowe! Hasło warto szybko zmienić na nietrywialne, też za pomocą aplikacji.

Co potrafi aplikacja easy4IP

Ponieważ kamera nie ma obsługi przez WWW, to aplikacja (iOS, macOS) jest jedyną metodą zarządzania. Pozwala ona definiować strefy wykrywania aktywności. Mogą mieć dość złożone kształty. Kamera będzie reagowała na ruch jedynie w strefie. Po wykryciu akcji lub postaci kamera wysyła powiadomienie do aplikacji (jeżeli włączymy tę funkcję). Działa to wyjątkowo szybko i sprawnie. Jeżeli z umieściliśmy w kamerze kartę SD, to film ze zdarzenia zostanie zapisany. Gdy mamy aktywną usługę chmurową to również zostanie wysłany do niej. Tu mała uwaga. Często po otrzymaniu powiadomienia o ruchu, przy próbie odtworzenia filmu dostajemy komunikat „brak zapisu”. Należy chwilę odczekać, albowiem film jest jeszcze wysyłany bądź zapisywany na kartę i będzie gotowy do odtworzenia za kilkanaście-kilkadziesiąt sekund. Filmy zapisywane są z dźwiękiem.

Dahua IPC-C46P - odtwarzanie z karty SD

Dahua IPC-C46P – odtwarzanie z karty SD


Aplikacja pozwala na włączenie mikrofonu w kamerze (podsłuchiwanie) i osobno na włączenie mikrofonu w aplikacji (pozwala to nakrzyczeć lub porozmawiać). W aplikacji można również włączyć ręcznie zapis i zdjęcia. Filmy nagrane w chmurze lub na karcie SD też przeglądamy za pomocą aplikacji, która pozwala je pobrać i zapisać w urządzeniu.
Jak wspominałem mamy kilka programów do wyboru. Jest to podstawowa aplikacja easy4IP dostępna na iOS i od niedawna macOS oraz zaawansowana, ale trudniejsza w użyciu iDMSS Lite i Pro na iOS oraz SmartPSS na macOS. Te programy z powodzeniem przetestowałem, ale pewnie jest ich więcej. Dodatkowo przypomnę, że kamery Dahua bardzo dobrze współpracują z QNAP i jego aplikacją QVR pro, o czym mogliście przeczytać w listopadowym magazynie. W grudniowym za to znajdziecie recenzję Dahuna IPC-A46P (kamera obrotowa).
Jeżeli nie potrzebujecie tak wysokich rozdzielczości, to są dostępne tańsze wersje HD (1920 × 1080 piksli). W ofercie znajdziemy też kamery zewnętrzne.
 

Dahua IPC-C46P

 • Ocena: 4,5 (0-5)
 • Dostarczyło: Konsorcjum FEN Sp z o.o.
 • Dostępna w: Komputronik, Euro RTV AGD i innych sieciach.
 • Cena: ~320
 • Zalety: Bardzo dobry współczynnik wartości do ceny, wyjątkowa jakość obrazu i kompresji, bardzo dobra praca w nocy, dwukierunkowy dźwięk, wykrywanie ruchu i powiadomienia, zapis na SD i do chmury, wiele aplikacji…
 • Wady: Brak zgodności z HomeKit, aplikacja ma w kilku miejscach błędy w polskim tłumaczeniu.

Dahua IPC-C46P - widok przez szybę

Dahua IPC-C46P – widok przez szybę


Po lewej Dahua IPC-C46P, po prawej Dahua IPC-A46P

Po lewej opisywana Dahua IPC-C46P, po prawej Dahua IPC-A46P

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. TomDoe TV

  Świetny artykuł, jesli ktos szuka kamery do domu ale co z kamerami zewnętrznymi? Ja wlasnie szukam kamery zewnętrznej, ktora była by zamontowana za oknem na 6 pietrze bloku, miała zoom optyczny i obserwowała parking za oknem w odległości około 100 metrów, i teraz pytanie czy taka kamera zda egzamin? „Dahua 4MP Bullet POE IP Camera IPC-HFW4431R-Z, 2.7-12mm” jest na Amazonie do kupienia ale wlasnie nie wiem czy warto, mógłbyś doradzić? Z góry dziękuje za odpowiedz
  P.s. Zoom 2.7-12mm ile to po przeliczeniu na język zrozumiały?

  • TomDoe TV

   Chyba jednak nie doczekam sie odpowiedzi, szkoda

 2. Maciej

  Dahua ma też kamery z serii o której pisze Jaromir z przeznaczeniem do pracy na zewnątrz. Sprawdz ofertę wymienionych sklepów powyżej…