Łatwo możesz pisać polskie znaki w macOS tak jak w Windowsie. Jeśli przesiadłeś się z Windowsa na komputer Apple, właśnie tworzenie polskich znaków może być jedną z bardziej irytujących rzeczy na nowej platformie.
W Windowsie zawsze tworzyłeś litery ś, ń, ą przytrzymując prawy klawisz alt. W systemie macOS przeżywasz prawdziwą rewolucję, bo w komputerach Apple ojczyste znaki tworzymy z lewy klawiszem Option. Ta zmiana przyzwyczajeń może być bolesna. Możemy jednak temu zaradzić i zmienić sposób wprowadzania polskich liter z prawym klawiszem Command. Pozwoli to zachować swoje przyzwyczajenia z systemu Windows i bezpiecznie korzystać z komputerów Apple.
Polskie znaki pod przyciskiem Command
Domyślnie tworzymy polskie znaki z klawiszem Option. Możemy zmienić funkcje klawiszy Option pod klawiszem Command. Pozwoli to wywołać tworzenie polskich znaków pod przyciskiem znajdującym się po prawej stronie klawiatury.
Zmieniamy znaczenie klawiszy Option i Command
Funkcje klawiszy zamienimy w Preferencjach systemowych.
Następnie wchodzimy w funkcje Klawiatura.
W oknie ustawień klawiatury wybieramy przycisk Klawisze modyfikujące.
W tym miejscu podmieniamy rozpoznawanie klawiszy funkcyjnych w systemie. Klawisz Option zmieniamy na Command. Pamiętajmy, żeby podmienić również znaczenie klawisza Command na Option, abyśmy nie stracili możliwości korzystania z funkcji skrótów klawiaturowych w systemie.
Zobacz jak zmienić ustawienia klawiszy
Na poniższym filmie pokazuję jak zmienić ustawienia klawiszy aby pisać polskie znaki pod macOS w „stylu Windowsa”
Niestety opisana metoda powoduje zamianę miejscami klawiszy cmd i alt również z lewej strony. Jeżeli dla kogoś to kłopot polecam appkę Karabiner Elements.
pomogło, genialne
„bo w komputerach Apple ojczyste znaki tworzymy z lewy klawiszem Option.” – no to mam popsutego Mac’a 🙁 U mnie PL znaki wchodzą z prawym Option. Sprawdzę w domu czy z lewym też działa. W pracy na co dzień korzystam z Windowsa, w domu z Mac’a. Kompletnie nie mam problemu z pisaniem na przemian to na jednym to na drugim typie kompa.
„polskie znaki w macOS tak jak w Windowsie” NIE. W Windowsach albo w Windows.
Grammar nazi? W dodatku wątpliwej jakości, bo skoro Windows potraktujemy jako rzeczownik – system operacyjny Windows – to właśnie „w Windowsie”
Witam. Nie zwracaj uwagi nawet. Od lat jestem Adminem na grupach z humorem na fb. Długo była też taka ok 300 tyś ale ją blokli. Napisałem bo o doświadczenie chodzi. ZAWSZE po takim tekście usuwałem ludzi z grup. To konsekwencja tego że ktoś nie rozumie charakteru miejsca gdzie jest ani tematów tam podejmowanych. Zwracanie uwagi na ortografię lub pisownię w tego typu pomocowym artykule to,podobnie jak na grupach z humorem,więcej jak żenada dla mnie. I tyle na ten temat.
Nie grammar nazi, tylko pospolity, zwykły debil
Dzięki Przemo pomogłeś
super poradnik pozdrawiam Cię Przemek.
Dzień dobry 🙂 U mnie jest taki problem, że nie zapisuje się zmiana klawiszy option/command. Zamieniam je, wciskam OK, okno się zamyka i nic się nie zmienia. Jak wchodzę jeszcze raz w „klawisze modyfikujące” to dalej jest domyślne ustawienie. Pomożecie ? ;]
Pomogło dzięki
A czy taką zmianę da się zrobić na klawiaturze Mac, która jest podpięta do kompa PC?
Cześć, niedawno przesiadłem się na nowego air’a. W dotychczasowym korzystałem z paralells z win XP i dla wygody zmieniłem command na option. Po zmianie maca niespodzianka – prawy alt (command) nie działa, polskie znaki w windowsie 11 tylko po lewej stronie.
Teoretycznie można przywyknąć, ale próbuję rozkminić gdzie leży problem: w MacOSie, paralellsie, czy w win 11?
Byłbym wdzięczny za podpowiedź.