^
Stało się! Apple oficjalnie przejmuje Shazam

Stało się! Apple oficjalnie przejmuje Shazam

Jaromir Kopp

12 grudnia 2017

O domniemanym przejęciu Shazam przez Apple pisaliśmy na blogu kilka dni temu. Teraz mamy już pewność. Apple kupuje Shazam. Nie znamy jeszcze kwoty transakcji.

Oficjalny komunikat

Przedstawiciel Apple udostępnił dla mediów i dziennikarzy komunikat:

Cieszymy się, że Shazam i jego utalentowany zespół dołączą do Apple. Od czasu premiery w App Store, Shazam konsekwentnie zalicza się do najpopularniejszych aplikacji na iOS. Obecnie jest używany przez setki milionów ludzi na całym świecie, na wielu platformach. Apple Music i Shazam to naturalny sposób dzielenia się pasją do odkrywania muzyki i dostarczania naszym użytkownikom doskonałych doznań muzycznych. Mamy ekscytujące plany i czekamy na połączenie z Shazamem po zatwierdzeniu dzisiejszej umowy.

Działy PR Shazam wystosował podobny komunikat:

Z radością ogłaszamy, że Shazam zawarł umowę, aby stać się częścią Apple. Shazam jest jedną z najwyżej ocenianych aplikacji na świecie i kochaną przez setki milionów użytkowników. Nie możemy sobie wyobrazić lepszego domu dla Shazama, który umożliwiłby nam dalsze wprowadzanie innowacji i dostarczanie magii dla naszych użytkowników.

Shazam się przyda…

w Apple nie tylko w dziale muzycznym. Technologia rozpoznawania utworów jest bardzo cenna, baza użytkowników oczywiście również. Do tego ogromna liczba danych o upodobaniach, trendach i sposobie słuchania. To bardzo cenny kąsek.
I jest coś jeszcze. Shazam posiada oczywiście sporo patentów, w tym związanych z rozpoznawaniem obiektów, AR i VR w kontekście użycia go w reklamach. A jak wiemy AR, jest oczkiem w głowie Apple.
Nadal nie wiemy jaką kwotę zdecydowało się wyłożyć Apple na ten zakup. Wycena rynkowa Shazam (choć firma przynosi straty) oscylowała w okolicach miliarda dolarów, jednak mówi się, że Apple wydało 400 milionów dolarów. Transakcja czeka już tylko na akceptację instytucji kontroli rynku.
Tak czy siak, wydaje się to być drugim po Beats, co do kwoty zakupem, po powrocie Jobsa, którego NeXT, nawiasem mówiąc, był przejęty za 400 milionów dolarów (nie uwzględniając inflacji). Oba współczesne wielkie przejęcia (Beats i Shazam) dotyczą muzyki.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Shazam rośnie pod skrzydłami Apple - Mój Mac - […] ogromną bazą danych dotyczącą trendów Shazam ma jeszcze, a w zasadzie już Apple ma, dużą bazę patentów związanych z…