To niesamowite, jak szybko przyzwyczajamy się do wygody. Dobrze pamiętam czasy, gdy telefon (oczywiście stacjonarny) był luksusem dla wybrańców, a łączność radiowa reglamentowana i kontrolowana ściśle. Aby zatelefonować, stało się na deszczu, czekając w kolejce do budki telefonicznej, a potem wrzeszczało do słuchawki, aby rozmówca cokolwiek usłyszał. Dziś wpadamy w rozpacz, gdy prędkość dostępu do Internetu w iPhone spada nam poniżej 2 MB/s.
Niestety nadal zdarzają się sytuacje, gdy nie możemy wysłać wiadomości, czy wykonać połączenia. Niestety nawet najlepszy iPhone bez wsparcia ze strony operatorów nie wyśle wiadomości dalej niż jego zasięg Bluetooth (czyli kilkadziesiąt metrów). Możemy przekonać się o tym sami, trafiając w jeszcze dość często spotykane miejsca „bez serwisu” lub podczas dłuższych i poważniejszych awarii energetycznych. Ostatnio niestety w USA i kilku innych regionach siły natury również zwyciężyły z technologią. Może się też trafić sytuacja, gdy koszt przesyłania informacji dzięki usługom operatorów będzie zbyt wysoki. I właśnie na takie przypadki stworzono GoTenna Mesh.
Na ten zestaw czekałem ponad rok. W zeszłym roku wsparłem projekt na Kickstarterze, a rozpoczęcie produkcji seryjnej oraz zdobycie wymaganych certyfikatów długo trwało. Teraz jeszcze zanim rozpocznę testy GoTenna, chcę Wam opisać, jak to działa.
GoTenna Mesh są to urządzenia nadawczo–odbiorcze ze wbudowanym akumulatorem zapewniającym dobę „czuwania”. Do działania wymagają smartfona z Bluetooth LE (4.0) i aplikacją. Za jej pomocą można przesyłać wiadomości tekstowe oraz pozycję na mapie. Niestety nie da się przesyłać zdjęć ani plików.
Producent podaje, że w otwartej przestrzeni możemy się spodziewać zasięgu około 4 km. Spadnie on znacznie w miastach, ale za to, gdy znajdziemy się na wzgórzu, to mogą nam się przytrafić transmisje nawet ponad 20 km. Może nie jest to wiele, ale bardzo często wystarcza, aby być z kimś w kontakcie np. na wycieczce. Dodatkowo jak drugi człon nazwy wskazuje, GoTenna Mesh może tworzyć sieć, która przekaże wiadomość pomiędzy użytkownikami, którzy nie mają bezpośredniej łączności. Po wysłaniu wiadomości dostajemy potwierdzenie, jeżeli dotrze ona do adresata.
Aplikacja ma oczywiście funkcję komunikatora. Wiadomości kierowane bezpośrednio do konkretnych osób są szyfrowane ponad 300-bitowym kluczem. Wiadomości publiczne rozsyłane do wszystkich w zasięgu oraz wiadomości na kanale ratunkowym nie są szyfrowane.
GoTenna samodzielnie potrafi przechować nawet 100 wiadomości, które możemy odczytać później. Pozwala to na działanie, nawet gdy smartfon będzie wyłączony.
Chętni mogą swoje urządzenie podłączyć na stale do zasilania (bez obawy o baterię, jest bardzo inteligentnie używana), tworząc w ten sposób „przekaźnii” zwiększający zasięg w okolicy, który nadal rownolegle działa jako nasza stacja komunikacyjna.
Jest bardzo interesująca. Podczas uruchomienia musimy podać jakiś numer będący naszym identyfikatorem, może to być telefon, ale nie musi. Aplikacja sprawdza lokalizację i odpowiednia zgodnie z prawem ustawia częstotliwość pracy. W Europie to 867 MHz, w USA i kilku innych krajach 915 MHz. Moc nadajnika to 1 W. Dalej możemy pobrać mapy do użytkowania „offline”. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza na wycieczkach.
Na mapie www.imeshyou.com widać, że jestem prawdopodobnie drugim użytkownikiem w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki Wam się to szybko zmieni.
Więcej po praktycznych testach, już niebawem…
Więcej na stornie GoTenna
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.